Avatar billede Chewie Novice
05. juli 2004 - 14:42 Der er 9 kommentarer og
2 løsninger

XP home på domæne

Hej

Kan man tilmelde XPhome et domæne istedet for en arbejdsgruppe ?

hvis ja hvordan ?

//SRK
Avatar billede mc.lucifer Praktikant
05. juli 2004 - 14:43 #1
Nope. Det er derfor det heder en home udgave, skal du tilføje til domæne skal du have fat o Pro udgaven.

MC
Avatar billede leif Seniormester
05. juli 2004 - 14:49 #2
Der findes så vidt jeg ved en såkalt Work Around, så det næsten bliver muligt, men det optimale vil være en opgradering til XP pro.

Prøv at sø her på Eksperten der ligger nogle spm. vedr. det.
Avatar billede dinkie Nybegynder
05. juli 2004 - 14:50 #3
Som mc.lucifer siger. Det kan IKKE lade sig gøre.. No way no how.. :o)

Så smid du bare point efter ham..
Avatar billede janius Nybegynder
05. juli 2004 - 15:29 #4
Det kan faktisk lade sig gøre og lad det være usagt om det licensmæssigt er lovligt at anvende Home Edition til dette. Men linket her beskriver et workaround så man næsten anvender Home som pro;
http://vowe.net/archives/001639.html
Avatar billede dinkie Nybegynder
05. juli 2004 - 15:44 #5
Den første comment i dit link: While it can't be a domain client and XP Home doesn't support group policies or other 'advanced' domain features, you can connect to domain resources such as shared directories. It's not that difficult and most everyone who can follow simple instructions can do it.

Jeg er meget i tvivl om at det vil virke som en direkte domain join eller om det blot er look alike hvor du får adgang til shares osv.. Har du testet programmet janius?

Se evt: http://www.experts-exchange.com/Networking/Microsoft_Network/Q_20926306.html

Men hvis det virker er det meget imponerende.. Men er sikker på at det bryder licensen.. :o)
Avatar billede Chewie Novice
05. juli 2004 - 16:01 #6
takker ... kigger lige på det
Avatar billede janius Nybegynder
05. juli 2004 - 17:04 #7
nope, har ikke testet det, men umiddelbart er det en workaround, da en Home Edition ikke kan blive medlem af AD. Men hvis det løser sjovs problem er det vel det!
Avatar billede johnstigers Seniormester
05. juli 2004 - 19:41 #8
www_sjovhilsen_dk aka chewie - hvorfor navneskiftet?
Avatar billede serverservice Praktikant
06. juli 2004 - 09:01 #9
Nej det kan ikke lade sig og som alle i linket er enige i - så giver det kun adgang til shares som man net user.
Det kan altså ikke lade sig gøre, men er du tilfreds ,med kun adgang til shares er det da en løsning.
Avatar billede Chewie Novice
06. juli 2004 - 14:09 #10
Mange tak for imput ... jeg valgte at opgradere XPhome til pro og det løste problemmet .... om det janius har linket virker .. kan jeg ikke svare på :(

stigers -  markedsføring :o)
Avatar billede johnstigers Seniormester
06. juli 2004 - 19:58 #11
;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester