Avatar billede krak Nybegynder
08. juli 2004 - 09:23 Der er 9 kommentarer og
3 løsninger

Efter opgradering af McAfee går forsk. programmer ned.

Hej

Da jeg skulle opgradere min vens McAfee fra 4.5 til 7.1 gik den i stå sidst i installationen. Efter at have genstartet, var det nye McAfee ikon i system tray, men var hverken i start-menuen eller i tilføj/fjern programmer. Når jeg åbner McAfee VirusConsole og forsøge at ændre enkelte indstillinger, kan det ske, at den ikke svarer.

Andre programmer som f.eks. Internet Explorer går også ned, så snart de bliver åbnet. Jeg har genstartet et par gange, og kørt Diskkontrol, men det hjalp ikke.

Hver gang jeg starter computeren op, kommer Windows Installer frem og forsøger at "Forberede installationen", men den går også ned. CPU-brugen ligger på 0%

Installationen af McAfee blev afbrudt på et tidspunkt, hvor den åbenbart ligger og blokerer for en masse andre programmer. Prøver jeg at installere det forfra, går det også ned...

Nogle ideer til en desperat mand??
Avatar billede andersenph Nybegynder
08. juli 2004 - 09:32 #1
Prøv at afinstallere makkaffe helt og kør derefter dette program:
http://www.pcworld.dk/download.asp?Mode=2&ProgramID=559&Download=JA
Installer på ny.

Bare et forslag ;O)
Avatar billede joryje Nybegynder
08. juli 2004 - 09:46 #2
I Symantec´s NAV er der en på installations CD´en et program der hedder SymClean, som kan rydde op efter gamle versioner eller instalationer der er gået galt.
Kan du ikke se om der er et ligende program på McAfee´s CD, bruge det og derefter geninstalllere McAfee?
Eller prøve at afinstallere programmet via Tilføj/Fjern Programmer og derefter geninstallere det?

/Jonas
Avatar billede majsmarken Nybegynder
08. juli 2004 - 09:46 #3
<andersenph>: Det er dejligt at se (=læse) at du også kan henvise til denne [RegCleaner] *SS*
Avatar billede andersenph Nybegynder
08. juli 2004 - 09:49 #4
->majsmarken-> Jamen jeg tænkte jo at du er jo en klog person, og dine ideer kan sikkert også bruges andre steder.
Du må have muntret dig over at du selv ville lægge linket og så opdaget at jeg havde sneget mig ind lidt i forvejen *SS*

Jeg håber ikke det gjorde noget.
Og det var jo også bare et forslag :O)
Avatar billede majsmarken Nybegynder
08. juli 2004 - 10:02 #5
<andersenph>: "No Big Deal" - den hører til mit ynglings værktøj's samling...
Nu får vi se (=læse) hvad <krak> får ud af det...
Avatar billede krak Nybegynder
08. juli 2004 - 10:09 #6
Som nævnt i spørgsmålet, findes McAfee ikke i tilføj/fjern programmer, da installationen ikke blev fuldført. Der kører en række processer i baggrunden, der tilhører McAfee, og jeg kan derfor ikke slette mapperne og filerne.

Jeg har ikke en CD-rom, men kun en installationsfil, der automatisk går via Windows Installer. Problemet er bare at så snart den er åbnet og har skrevet "Forbereder installationen..." går den ned/svarer ikke/bruger 0% CPU.

andersenph> Jeg har kørt RegCleanerog fjernet, hvad jeg kunne se, der tilhørte McAfee og dens biblioteker. Nu starter McAfee ikke op i systemtray, men enkelte processer kører endnu. (mystisk!)
Windows Installer forsøger stadig forgæves at installere fra opstarten....

joryje> Som du kan se af ovenstående, kan intet af det lade sig gøre.
Avatar billede majsmarken Nybegynder
08. juli 2004 - 10:27 #7
http://www.mlin.net/StartupCPL.shtml - fjern evt. henvisninger til McAfee

http://www.spywarefri.dk/tipsogtricks.htm#dr.delete - hvis du ikke ka' få lov til at slette filer fordi de allerede ER ibrug - eller Windows tror det...
Avatar billede krak Nybegynder
08. juli 2004 - 11:28 #8
majsmarken> RegCleaner havde allerede gjort samme job som StartupCPL kunne gøre.

Dr. Delete blev ikke nødvendig at bruge, da jeg langt om længe fik den til at åbne guiden systemgendannelse, og kunne gendanne systemet til en fungerende version. (Og derefter slette filerne manuelt)

Så løsningen blev systemgendannelse med stor succes. Men jeg vil nu gerne dele lidt point ud til majsmarken og andersenph for deres forsøg. Så giv venligst et svar, og jeg vil fordele nogle af pointene blandt jer, selvom jeres svar ikke gav hele løsningen.
Avatar billede majsmarken Nybegynder
08. juli 2004 - 11:35 #9
Generelt: [RegCleaner] kan rydde op i "tiloversblevne" entries i RegBasen, kør og forstå den alligevel...

Fik du arrangeret "McAfee fra 4.5 til 7.1" til sidst ?
Avatar billede andersenph Nybegynder
08. juli 2004 - 11:41 #10
;O)
Avatar billede krak Nybegynder
08. juli 2004 - 11:56 #11
Ja, RegCleaner ser ud til at være et godt værktøj!

Jeg forsøgte at installere 7.1 på ny, da systemet var genoprettet, men den gik i stå på samme sted med de samme følger (næsten alt gik ned, eller var ustabilt).

Så jeg måtte gendanne systemet een gang til, rydde op i filerne, og installere 4.5 igen... Dropper derfor at opgradere, når computeren ligefrem bider fra sig!

Pointfordelingen er efter "vi deler i porten"-princippet. Da svarene ikke gav hele løsningen, stiller jeg mig også i porten og tager min trejdedel tilbage. Ok?

Ha en fortsat god dag!
Avatar billede krak Nybegynder
08. juli 2004 - 11:57 #12
hov, hehe det skulle jo være et svar ;)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester