Avatar billede daliwi Nybegynder
14. juli 2004 - 21:06 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Sort skærm under langsom opstart!

For nogle uger siden fik jeg pludselig store problemer med min pc, hvor den pludselig ikke kunne logge på min profil i Win XP.

Jeg valgte at formatere, da jeg allerede havde mistanke om en rimelig ondskabsfuld virus, som jeg ikke gad at kæmpe med senere.

Efter reinstallationen af Win XP er manskinen dog pludselig blevet meget langsom til at starte op. Først vises som sædvanlig en ram-optælling, så vises min hardware (HD's og cd-rom), og den går så i sort skærm i lang tid (ca. 1 min) før selve Win XP logoet langsomt toner frem... Igen står den stille i ca. 3 min, hvorefter den åbner Windows.

Andre der har været ude for det samme, eller måske kender en grund?

På forhånd tak
DaLiWi
Avatar billede bernie Nybegynder
14. juli 2004 - 21:10 #1
hvis intet virker (at der ikke komme nogæe bædre svar) prøv da at gå ind i din bios og vælg noget der hedder noget med "best preformance" får at resette det til den "bedste" opsettelse
Avatar billede daliwi Nybegynder
14. juli 2004 - 21:26 #2
Ok tak, venter lige og ser tiden an! Ellers prøver jeg!
Avatar billede screem_brille Novice
14. juli 2004 - 22:38 #3
havde du umiddelbart inden problem opstod tilføjet nyt hardware ? prøv og pil så meget som muligt fra (netkort,lydkort, osv. for udelukkelses metoden), hvad hvis du starter op i fejl sikret tilstand ? har du nulstillet BIOS med jumperen på bundkortet ?
Avatar billede hcma Novice
14. juli 2004 - 23:43 #4
har oplevet det. Og det var en kombination af 2 ting:
1:  Antivirus var sat til at scanne A-drev ved opstart, og da der ingen floppy var deri, kørte av'en i ring (søgte efter noget som ikke var der)
2:  Der blev ved opstart af XP checket for diverse certifikater  (Åbn IE -> Funktioner -> Avanceret -> scroll ned til Sikkerhed og slet flueben de 3 steder der står noget med at checke udgiver-/server-certifikater e.lign.
Det mindskede min opstartstid med et par minutter.
Avatar billede daliwi Nybegynder
30. juli 2004 - 12:51 #5
Desværre, der er ikke noget der har hjulpet. Tror desværre det er min harddisk der har taget skade, for det virker når jeg udskifter harddisken... Men ellers tak for svarene!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester