Avatar billede 123maka Nybegynder
16. juli 2004 - 01:53 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Manglende eksportfil MFC42,DLL:6905

Når jeg prøver at starte et par af mine programmer får jeg følgende fejl: Filen DREAMWEAVER.EXE er sammenkædet med en mangelende eksportfil MFC42.DLL:6905. Fejlen kom efter at have kørt ad-aware. Har prøvet at overskrive den fil med programmet SFC (som findes i kør). Men det er stadig det samme. Hvad kan jeg gøre? Programmerne har virket før.
Avatar billede 123maka Nybegynder
16. juli 2004 - 02:44 #1
Fandt til sidst en MFC42.DLL fil version 6 som ikke meldte fejl her: http://dll.softandco.com/dll/download-1/Mfc42.dll.html
Avatar billede buddy45 Juniormester
16. juli 2004 - 04:16 #2
Netop - I første omgang ville jeg omdøbe de sammenkædede filer (til fx. *.bak) og derefter lægge en kopi af af de originale Dreamweaver.exe og MFC42.dll ind.
Avatar billede fromsej Praktikant
16. juli 2004 - 09:05 #3
Hmm, jeg mener nu ikke at Ad-aware piller ved den fil, den er legal nok.
http://www.liutilities.com/products/wintaskspro/dlllibrary/mfc42/
Men man kan jo ikke udelukke ret meget, når vi taler om windows. ;o)
Avatar billede 123maka Nybegynder
22. juli 2004 - 09:27 #4
svarer
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester