Avatar billede ps76 Forsker
19. juli 2004 - 09:53 Der er 24 kommentarer og
1 løsning

Drivers fil væk?

Jeg kan ikke starte XP. Jeg forsøgte at opdatere nogle intel drivers. Så gik skærmen i blåt, og ved genstartforsøg siger den, at windows ikke kan starte, da "system32\DRIVERS\pci.sys er beskadiget eller mangler".
Den foreslår at reparare med XP disken.
Det kan jeg ikke, da samme skærm kommer op, før XP disken tager over, og jeg HAR checket at cd drevet er første boot device???!
Hvordan kommer jeg videre? SKal jeg virkelig til at formattere og installere alt forfra?
Avatar billede leif Seniormester
19. juli 2004 - 09:55 #1
Når du booter så husk at trykke en tast for at boote på cden !
Avatar billede leif Seniormester
19. juli 2004 - 09:55 #2
Desværre gør CDen det den lige tjecker om der ligger et system på din Harddisk og hvis der gør det starter den ikke automatisk på CDen.
Avatar billede pimpz Nybegynder
19. juli 2004 - 09:58 #3
http://www.jsiinc.com/SUBK/tip5400/rh5410.htm 
Dette kan måske hjælpe dig hvis du får lov til at boot.
Avatar billede pimpz Nybegynder
19. juli 2004 - 09:59 #4
my bad ... det er til winnt(2000) :(
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 10:02 #5
pimpz >> Rådet er skam udmærket, da kommandoen og genoprettelseskonsollen også findes i xp.
Avatar billede pimpz Nybegynder
19. juli 2004 - 10:10 #6
Men så længe han slet ikke kan boote, så er der ikke så meget at gøre.
Avatar billede pimpz Nybegynder
19. juli 2004 - 10:12 #7
ps76 >> kan du ikke lige prøve at vælge default settings i bios, og herefter forsøge at boote igen på din win xp cd.
Avatar billede ps76 Forsker
19. juli 2004 - 10:15 #8
okay, jeg har prøvet lidt forskelligt - og skiftede bootdrev, hvorved det lykkedes at få XP cdèn til at køre. Men hvad så - skal jeg vælge reparation første gang eller hvad? Så kommer jeg jo ind i genoprettelseskonsollen, og ender med et C:\..som jeg ikke rigtig ved, hvad jeg skal stille op med?
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 10:15 #9
pimpz >> Jo, du læser den ikke ordentligt *s*
Han skal i genoprettelses konsollen, og den kommer man i ved at boote på sin windows-cdrom og vælge genoprettelseskonsollen i det først skærm billede. så logger man ind på installationen og fyrer kommandoen af:
Expand D:\i386\pci.sy_ c:\Windows\System32\drivers /y

D: skal skiftes ud med det rigtige drev bogstav på cdrom drevet.

Så rådet er godt nok, idet han ikke skal boote på sin windows installation, men istedet på cdrom'en
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 10:17 #10
ps76 >> det ved du så nu *s*
Avatar billede ps76 Forsker
19. juli 2004 - 10:25 #11
"adgang nægtet" siger den...?
Avatar billede pimpz Nybegynder
19. juli 2004 - 10:26 #12
der kan man bare se :D
Man bliver kloger hver dag *G*
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 10:38 #13
ps76 > Er det når den beder om password eller når du forsøger at kopiere eller hvad ?
Avatar billede ps76 Forsker
19. juli 2004 - 10:43 #14
Det er når jeg har indtastet følgende linie i genoprettelseskonsollen: Expand F:\i386\pci.sy_ c:\windows\system32\drivers /y (hvor F: altså er mit dvd drev, hvori XP cdèn ligger)
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 10:56 #15
Det kan være 2 ting

1. expand kan ikke overskrive en fil og derfor er du nødt til at slette filen først:
del c:\Windows\System32\drivers\pci.sys
og derefter
Expand F:\i386\pci.sy_ c:\windows\system32\drivers /y

2. Det er ikke sikkert at cdromdrevet har samme bogstav som normalt i windows.
Prøv at skrive:
dir d:\i386 (enter)
dir e:\i386 (enter)
dir f:\i386 (enter)
dir g:\i386 (enter)
og se om du kan finde det rigtige drevbogstav.

Jeg tror mest på 1'eren. Fejlen burde være en anden hvis det var drev-bogstavet der var problemet.
Avatar billede ps76 Forsker
19. juli 2004 - 11:05 #16
Hvis jeg prøver delete løsningen, får jeg også at vide at "adgang nægtet".
Har også prøvet dir forslaget, og det er tydeligt F: drevet, for da kommer hele indholdet af cd`en frem.
Avatar billede ps76 Forsker
19. juli 2004 - 11:10 #17
Jeg mener at huske fra tidligere, at hvis man springer tilbuddet om reparation over FØRSTE gang, så kommer der et andet tilbud senere i processen, som er mere simpelt end genoprettelseskonsollen - er det ikke korrekt?
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 11:16 #18
Jeg kiggede lige efter på min, og selve pci.sys er ikke skrivebeskyttet men drivers folderen er, og det kan være derfor den brokker sig.
Prøv så disse kommandoer:
attrib -r -s c:\windows\system32\drivers
del c:\Windows\System32\drivers\pci.sys
Expand F:\i386\pci.sy_ c:\windows\system32\drivers /y

Du er logget på som administrator ikke ?
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 11:19 #19
Jo, det er korrekt, og det var også det næste, jeg ville have foreslået hvis det ikke lykkedes denne gang. Jeg prøver lige at se om jeg kan finde den "forkromede vejledning"
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 11:22 #20
1:Det første du skal gøre er at boote op på din Windows XP/2000 CD, husk at din bios skal stå til at være first bootdevice cdrom.
Når den har installeret nogle foreløbige filer skal du;

2: springe det første tilbud om repair i Consolemode over og fortsætte din installation (nyinstallation)

3: Nu kan du så vælge hvilket drev din nye installation skal ligge på og her er det gerne dit C drev.

4: Og nu fortæller den dig der er et styresystem på dette drev og om du vil slette det (L) eller du vil lave en repair (R) - det er her du skal trykke på R.

5: Og du vil nu se at den laver en helt ny installation men det dejlige er bare den beholder alle dine indstillinger og dit skrive bord intakt men nu har du sluppet for alle dine fejl og mangler.

6. Gå ud og lav kaffe.
 

7:PS husk at have din CD-Key klar, denne skal bruges da det jo er en "nyinstallation"

HUSK endvidere at alle updates og Service packs forsvinder ved en Repair, de skal installeres efterfølgende.


http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;Q315341
.......................................................................................................................................

Man kan komme ud for at miste data eller programmers opsætning efter geninstallering, reparation eller opgradering af Windows XP, hvis den er preinstalleret OEM version.
Det er informationen placeret i mapperne: All Users, Default User, Start menu, Startup group og Shared Documents som mistes.

Det sker blandt andet, hvis man benytter en af følgende scenarier :

1. Man geninstallerer XP til samme mappe eller foretager en in-place opdatering

2. Man reparerer XP ved hjælp af boot fra CD'en og herefter vælger R (Repair)

3. Man opgraderer OEM versionen til en fuld retail version

Årsag: Når man først starter en preinstalleret OEM version af Windows XP, oprettes der følgende fil: %Windir%\System32\undo_guimode.txt.
Den er årsagen til, at ens data og opsætninger mistes, hvis en af ovennævte muligheder foretages.

For at løse problemet, slet eller omdøb da "undo_guimode.txt" filen FØR man geninstallerer, reparerer eller opgraderer.

Kilde: Resten
Avatar billede ps76 Forsker
19. juli 2004 - 11:27 #21
EFter at have skrevet første kommando - "attrib -r -s c:\windows\system32\drivers" skriver den "parameteren er ugyldig", så dèr kan jeg ikke komme videre.
Om jeg er logget på som admin? PCèn er normalt kun sat op med èn bruger, mig, og så er jeg vel også administrator? Under alle omstændigheder kan jeg jo ikke vælge - slet ikke her, hvor jeg booter på cd`en - om jeg er admin, eller ej. Den går jo direkte i gang med installationen, uden at spørge om noget sådant.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 11:38 #22
Jeg synes du skal gå igang med reparationen. Jeg har åbenbart ikke helt styr på de forskellige parametre til kommandoerne, så vi kan spilde en hel del tid med at skrive frem og tilbage til jeg får det rigtigt. En repair tager 30-45 minutter og vil helt sikkert løse problemet.

Mht admin, så er det sådan at hvis der er password på administrator kontoen, så skal man logge ind med et rigtigt password for at få lov til at komme i konsollen, og jeg var ikke sikker på om man der kunne skrive et andet (alm) brugernavn. Derfor spørgsmålet.
Avatar billede ps76 Forsker
19. juli 2004 - 11:39 #23
Nej desværre - så nemt gik det ikke. Efter siden med partitioner hvor jeg vælger C, kommer den og fortæller, at der enten ikke er nok plads, eller at partitionen er beskadiget osv., og at den skal formatteres. Der kommer IKKE et tilbud om reparation igen !
Så nu har jeg sat den igang med at formattere. Hvad faèn - vejret er jo ikke til andet alligevel idag !
Jeg skønner at det faktisk er hurtigere end at blive ved at forsøge noget, som ikke rigtig virker.
Så tak for hjælpen - giv mig lige et "svar", så deler jeg rundhåndet ud af point for at du gad bruge tid på at forsøge at hjælpe.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 11:46 #24
Velbekomme, og surt det ikke lykkedes.

Der var åbenbart noget galt med filsystemet, og det er nok derfor de parametre ikke virkede.
Kommandoer og parametrene var taget direkte fra denne side som er rigtig god. http://www.michaelstevenstech.com/r_c_cmds.htm
Parametrene til de forskellige kommandoer er nemlig forskellige afhængigt af om man kører i genoprettelseskonsollen eller inde i windows på en kommandolinie, så jeg ville ikke forlade mig på min hukommelse. Det er heldigvis ikke hver dag man skal i genoprettelseskonsollen.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
19. juli 2004 - 11:46 #25
Svar *s*
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester