19. juli 2004 - 16:49Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Lan hastighed problemer
Mig og en af mine venner har begge en Windows XP maskine og begge med et 100 mb netværkskort
Hans maskine er en 1100 mzh athlon, uden nogle specielle programmer installeret, hvis han henter noget fra min maskine kan han bruge ca. 70 - 80% af de 100 Mbps (når han henter en fil på ca. 1000 mb.).
Min maskine er en 2400 Mzh P4, når jeg forsøger at hente noget fra hans maskine kan jeg hente ca. med 0,8% af de 100 Mbps, jeg har ikke installeret noget som helst som der burde trække min internet forbindelse ned (når jeg henter den samme fil på ca. 1000 mb.
Er der nogle der kan give mig nogle ideer til hvad f***** der er galt enten med min "download" eller hans "upload"
Ingen af dem mangler ifølge "ydeevne" i "Joblisten" CPU kraft eller hukommelse
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
De 80% lyder ret fornuftigt, du vil aldrig komme op på 100% på ethernet, derer for meget overlay til at dette kan gøres.
De 0.8 % lyder skævt, og det kan være mange ting.
Det kan være et skidt netkort (ofte skyldes netværksproblemer dårlige netkort) Du kan have en masse spy/ad Ware der tager båndbredden Du kan have virus Hvad med XP's indbyggede firewall
Kunne det tænkes at der var en af jer som kørte med en virusscanner? De har det nogle gange med at tjekke al indgående data. Zonealarm kan også sløve forbindelsen, det var i hvert fald tilfældet på min fars gamle computer. Dog ikke så meget som du skriver.
Prøv eventuelt i enhedshåndteringen, i egenskaber for netkortet, på fanen Avanceret at finde 'Linkhasighed og duplex' og tving den til at køre 100Mbps/fuld duplex istedet for 'auto'.
buddy45>godt point, det kan også betyde meget hvis netkortene ikke er i sync.
De netkort jeg taler om er selvfølgelig dem der sidder i dine maskiner, de er godt nok forbindet til en switch, men de er vel forbundet via et netkort?
Jeg har skiftet netkortet i Cabletron DE500B til en ny Macronix MX98715-baseret netkort og det hjalp ikke ... jeg prøver at ændre det buddy45 sagde og genstarter så lige maskinene igen
Det virker desværre heller ikke ... eller det vil sige at jeg synes at der er en marginal forbedring ... den kører måske 0,9-1,0% 100Mbps nu, men den har hele tiden svinget lidt ... altså en gang i mellem (ca. hvert 5 minut plejer den at nå 5% procent i 1 sek.
Bufferzone har desværre ret .... mit Macronix MX98715-baseret netkort er noget lort ... jeg skiftede begge kort og nu er den langsom i begge (også selv om jeg sætter 100Mbps/fuld duplex istedet for 'auto')
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.