Avatar billede sideshow_bob Nybegynder
21. juli 2004 - 13:52 Der er 4 kommentarer

Skærmopløsning mht spil

Jeg har et spil der starter op i en helt skæv skærmopløsning. Den bruger kun 2/3 af skærmen. Jeg kan ikke finde nogle steder at ændre opløsningen. Det drejer sig konkret om Chapionship Manager 4 03/04.
På forhånd tak
Avatar billede pimpz Nybegynder
21. juli 2004 - 13:53 #1
Hvilken opløsning køre du windows i ? Prøv evt. sæt den ned til 800*600 og start så spillet igen.
Avatar billede wizaxjb Nybegynder
21. juli 2004 - 13:59 #2
Kan du se Windows på den sidste 1/3? eller er der sort skærm.

Hvis du kan se windows, kan du bruge pimpz's løsning..
Hvis der er sort, lyder det somom du skal have justeret din skærm til at vise den opløsning, som spillet kører i.

(der er LCD/TFT skærme der har problemer med de helt lave opløsninger, så det ikke kan lade sig gøre, men det skulle ikke være et problem for de nyere).
Avatar billede pimpz Nybegynder
21. juli 2004 - 16:38 #3
Virker det ?
Avatar billede wizaxjb Nybegynder
03. august 2004 - 13:04 #4
Har du løst problemet???
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester