Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
02. august 2004 - 21:48 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

timestamp - tid på døgnet

som overskriften!

hvordan finder jeg ud af hvad klok (timetal) et givent timestamp er!

har flere tusinde statestik-rækker i en database logget med timestamp og vil gerne vide hvilke tidspunkter mine besøgende er online!

på forhånd tak!
Avatar billede exp Juniormester
02. august 2004 - 21:51 #1
I hvilket format gemmes dit timestamp?
Avatar billede nicklasb Nybegynder
02. august 2004 - 21:54 #2
hvis det er unix timestamp hentes det blot med:
<?php
echo date('G', $timestamp);
?>

Se mere på http://dk2.php.net/manual/en/function.date.php
Avatar billede elskermad.dk Nybegynder
02. august 2004 - 21:56 #3
oki smart! læg et svar...
Avatar billede krydset Nybegynder
02. august 2004 - 22:01 #4
Du kan osse gå frem og tilbage i "tiden" MED BRUG Af strtotime()http://dk2.php.net/manual/en/function.strtotime.php
Avatar billede krydset Nybegynder
02. august 2004 - 22:01 #5
måske meget rar at have med i tasken
Avatar billede nicklasb Nybegynder
03. august 2004 - 07:16 #6
svar!
En lige så god måde (hvor du også selv fatter hvad der forgår, er selv at trække det nødvendige antal sekunder fra, i stedet for brugen af strtotime(). Du har i date() -funktionen både mulighed for at hente ugedag, dag på året osv osv på et enkelt stamp.
En funktion der måske kunne være brugbar ved siden af date() -funktionen er http://dk2.php.net/manual/en/function.easter-days.php
Ud fra denne kan du stort set finde alle forskudte helligdage osv. Bliver noget af en gåde at finde ved hjælp af date eller time -funktionerne!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester