Avatar billede sysop Juniormester
03. august 2004 - 14:06 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Forkert tid & dato i exchange 2003

Jeg har 3 XP klienter mod 1 2003 server (incl exhange) Vi bruger Outlook 2003. Når den ene klient eks.vis opretter en aftale kl. 16.00 på d. 04.08.04 vises den på de 2 andre klienter som kl. 15.00 på dato 04.08.04. Andre gange vises den som 2 dage.

Dato og tid er selvfølgelig korrekt på alle maskiner!

Hvad er årsagen til dette??
Avatar billede leif Seniormester
03. august 2004 - 14:09 #1
Er Tidszonen også den samme ????
Avatar billede madeindk Nybegynder
04. august 2004 - 13:40 #2
Synkronisere du med serveren i dit logon script?

Det er smartest, så er du sikker på at klokken og datoen er den samme på ALLE computerne der logger på!
Avatar billede sysop Juniormester
13. august 2004 - 14:11 #3
Yeps tidszonen stod forkert på serveren og der var ikke skiftet til sommertid på én computer. Ligger du et svar leif??

Tak for hjælpen.
Avatar billede sysop Juniormester
30. oktober 2004 - 16:11 #4
Ingen svar.. men tak for hjælpen.
Avatar billede leif Seniormester
30. oktober 2004 - 16:54 #5
Hej Sysop,

Havde ikke set din seneste kommentar, nå, men hvis du er flink med lidt karma i stedet for, så vil jeg være en glad mand !
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester