Avatar billede pep_panic Nybegynder
06. august 2004 - 15:09 Der er 2 løsninger

Group Policy Object - på bruger niveau

Nogle spørgsmål om Group Policy Objekt (GPO).

Brugerne ønsker bestemte ting (programmer, IE URLs, drev osv.) ved logon på en vilkårlig pc i netværket.

1. spørgsmål:
Hvordan får jeg hver enkelt brugers IE favoriter, drev-mappinger osv. med i login processen?  Sagt på en anden måde, kan jeg oprette et Policy Object på den enkelte bruger? I så fald, hvordan får jeg koblet objeket sammen med brugeren i AD?

2. spørgsmål:
I GPO under User Configuration, Internet Explorer Maintenance, URLs kan man importere Favorites and Links. Dette er begrænset til max 200 URLs. Kan dette tal ændres til et højere?

3. spørgsmål:
HVordan får jeg en .ins fil (auto-konfiguration af IE) til at "exe" uden at indstille hver enkelt pc's IE?

Det ville være en stor hjælp, hvis du skrære det ud i pap for mig. Jeg har ikke en MS-xx uddannelse.

Forsat god varme ferie ;-)
Avatar billede holmus Nybegynder
06. august 2004 - 15:33 #1
Hej Pep

Ad 1: Ideen med Group Policy objekter er at de netop er rettet mod grupper. Men du kan som sådan godt tilføje den til en enkelt bruger, men det er besværligt, og du vil komme til at miste overblikket, hvis du gør det! - Det du i stedet skal gøre, om dine brugere har behov for at få flyttet personlige ting med rundt, er at lave roaming profiler - således at profilen ligger på din filserver eks. i stedet for at den ligger lokalt. - det er ret nemt, du skal bare i dit AD, vælge en profil sti, til der hvor du vil have profilen liggende!

Ad 2: 200 URLs, det er da langt rigeligt - i din GPO skal du KUN lave generelle opsætninger, du skal holde dig langt væk fra hvad brugerne gør/ønsker.

Ad 3: Du kan indstille alt omkring Internet explorer i din group policy - så skal du heller ikke rundt og rode ved dine maskiner! :) - der er både indstillinger der henviser til computerindstillinger, og bruger indstillinger.

Håber det er svar nok
Avatar billede serverservice Praktikant
06. august 2004 - 19:20 #2
JA der mangler lige lidt.
1. Dine drevmappings udfører du med et logonscript (bat-fil) med kommandoen net use - efterfulgt af stien til shared. du kan køre logon scriptet fra group pol. også. fx; net use I: \\servernavn\install - mapper install fra dit share.
For de brugere du vil oprette GPO opretter du et OU og placerer brugerne/computerne heri - så laver du et specifikt GPO for det pågældende OU.
2. Hvis du ikke mener at 200 url´s er nok kan du på sin vis godt kopiere nogle flere til brugerprofilerne med en copy eller xcopy kommando i logonsriptet. så er det nemmest at bruge %username% som variabel til profilnavnet. Jeg ved ikke om det kan ændres i systemet.
De andre ting er der vist svaret på allerede...good luck
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester