Avatar billede badeanden Nybegynder
08. august 2004 - 17:38 Der er 3 kommentarer

php-nybegynder

Jeg sidder og forsøger at lave mit første lille php-script men allerede i første linie går det galt :S

hvad gør jeg lige forkert her?

$string = "$_GET['firstname'] $_GET['lastname'] $_GET['email']";

der er snakke om at jeg ønsker at lave en variabel der samler disse informationer der postes fra en formular. når jeg kører siden får jeg følgende fejl


Parse error: parse error, unexpected T_ENCAPSED_AND_WHITESPACE, expecting T_STRING or T_VARIABLE or T_NUM_STRING in test.php
Avatar billede jammerlab Nybegynder
08. august 2004 - 18:00 #1
$string = "$_GET[firstname] $_GET[lastname] $_GET[email]";
Avatar billede badeanden Nybegynder
08. august 2004 - 18:03 #2
aaah du er en skat..

er ASP-programmør.. jeg vil ha noget om mine "felter" hæhæ.. skide mange tak.. smid et svar så du kan få point :)
Avatar billede jammerlab Nybegynder
08. august 2004 - 18:05 #3
np :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester