Avatar billede thomas_nj Nybegynder
09. august 2004 - 19:49 Der er 7 kommentarer og
2 løsninger

Sikkerhed ved script

Hejsa

  Jeg ved ikke lige så meget om php og har derfor et lille spørgsmål.

  Er det fysisk muligt at bære sig så dumt ad med et php script at klienten kan downloade det eller se koden. Tænker eksempelvis på at det er dumt placeret, dårligt kodet eller lign.
Avatar billede jpvj Nybegynder
09. august 2004 - 19:52 #1
Når en PHP fil bliver requestet fra WEB serveren, ser webserveren på filens extension, og afgør, om den skal sendes eller fortolkes først.

Så svarer er, at det er ikke et problem under normale omstændigheder. Hvis PHP filen bliver parset, er det outputtet, der bliver sendt til klienten.... Men ok, hvis du laver en funktioner i PHP filen, der læser "sig selv" og outputter det, så er det muligt :-)
Avatar billede squashguy Nybegynder
09. august 2004 - 20:00 #2
hvis du selv sidder og leger med serveren, kan du evt lægge den følsomme phpfil udenfor wwwroden og inkludere den i dit script.

således vil en ufrakommende ikke kunne læse filen, selvom noget går galt, om man får lov at downloade dine phpfiler.
Avatar billede thomas_nj Nybegynder
09. august 2004 - 20:01 #3
altså hvis jeg ligger den i wwwroden/mappe vil der være en usikkerhed
Avatar billede squashguy Nybegynder
09. august 2004 - 22:06 #4
intet i vores verden er 100% sikkert :)

det er kun usikkert, hvis der går ged i serveren
Avatar billede Slettet bruger
10. august 2004 - 01:22 #5
Det er meget normalt at have diverse underscripts, som bruges på flere sider og include dem, hvor de skal bruges. Da de ikke bliver kaldt direkte gennem webserveren, vil det stadig virke, hvis de for eksempel hedder topbanner.inc i stedet for topbanner.php. Problemet er så, at hvis filen hedder topbanner.inc og ikke ligger udenfor webroden, vil en bruger kunne downloade scriptet. Så kald altid alle dine php-scripts noget, der slutter med .php
Avatar billede thomas_nj Nybegynder
10. august 2004 - 17:46 #6
I har egentlig alle hjulpet mig, gider I 2 andre ikke også svare så jeg kan lukke og slukke?
Avatar billede Slettet bruger
10. august 2004 - 23:59 #7
Her kommer et fra mig.
Avatar billede Slettet bruger
11. august 2004 - 00:00 #8
Og så et, hvor jeg husker at klikke på "Svar" ;-)
Avatar billede thomas_nj Nybegynder
13. august 2004 - 14:52 #9
Mange tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester