Avatar billede smasherdk Novice
10. august 2004 - 14:53 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Langsom opstart efter disknedbrud.

Da jeg kom hjem fra ferie af, var den ene af mine 2 80 GB HD's brændt af... (sekundær master) og jeg pillede disken ud.

Men nu er windows blevet 30-60 sek længere om at starte op, den står helt stille i lang tid, som om den søger efter den HD eller noget.
Har prøvet at starte op i fejlsikret tilstand for at se om disken stadig eksisterede i windows. Det gjorde den ikke.
Har tjekket i computer management under shares, for der var delte folders på de 2 drev på den afbrændte disk, men i shares er der kun vist de delte folders som er på min nuværende disk.
Så altså heller ikke det den leder efter, hvad kan det så være?

Får en ny 200 GB disk snarest og kobler på. Men ved ikke om det vil løse problemet.
Mener jeg nu det gjorde sidst en disk brændte af.
Men ville da være dejligt at kunne løse problemet uden køb af ny disk ;)
Avatar billede peet-49 Novice
10. august 2004 - 15:00 #1
Sæt HD til auto i bios.
Avatar billede smasherdk Novice
10. august 2004 - 15:26 #2
Det har ikke noget med bios opstart at gøre, men windows...

Alle drev, primær master/slave og sekundær står på auto det hele.
Avatar billede ahave Nybegynder
10. august 2004 - 16:44 #3
Det kunne måske være, at du har en genvej et eller andet sted som refererer til den harddisk der nu er væk. Eller at du måske havde installeret et spil eller program på den harddisk.
Avatar billede smasherdk Novice
10. august 2004 - 17:16 #4
Har ikke installeret noget som helst på den harddisk, der lå kun "løse ting" så at sige.
Der er heller ingen genveje i start menuen, på skrivebordet eller lign, hvis det er det du tænker på.
Avatar billede ahave Nybegynder
10. august 2004 - 17:39 #5
Vildt skud, men sidst du downloadede en fil i internet explorer, var det så til den ødelagte harddisk? Bare en tanke.
Avatar billede tonnybrandt Nybegynder
10. august 2004 - 17:43 #6
Prøv at se om den stadig er i enhedshåndteringen. Klik Vis | Skjulte enheder
Avatar billede smasherdk Novice
10. august 2004 - 17:51 #7
Den er ikke i device manager under disk drives selvom jeg har slået "show hidden devices" til.

Ahave: Det kan godt ske at IE sidst har downloadet en fil til den ødelagte HD første gang jeg bootede op uden den HD. Hvordan tjekker jeg nemmest det?
Har downloadet noget siden, så det er ikke den sidste fil den har downloaded... men hvis den husker på de sidste 20 filer den har hentet, kan det da godt ske det er blevet gemt på den disk.
Avatar billede smasherdk Novice
04. oktober 2006 - 21:18 #8
.............
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester