Avatar billede haolan Nybegynder
10. august 2004 - 19:30 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Pris på programmering af phplinksystem

Jeg vil gerne have en pris på et nyt php system til Vivaa.dk

Den skal være som den er i forvejen med søgemaskine, men jeg vil gerne have en med en kategori.php altså så kategorierne også står skrevet i php.

Vivaa.dk indeholder 289 kategorier og er oprettet med en fil til hver, hvilket gør siden direkte umulig at vedligeholde.

Desuden er det nødvendigt for mig at kunne administrere hvilket banner der ligger i hver menu, da nogle menuer indeholder andre banner end andre.

Søgemaskinen skal når den viser søgeresultater foreslå nogle underkategorier samtidig med linksne. F.eks hvis man søger efter internet vil den finde alle de links der har med internet at gøre samtidig med den vil foreslå underkategorien internet.

Den skal i øvrigt virke som den vi i forvejen har med hvornår linket er tilføjet og hvor mange hits det har fået.

Desuden skal det være muligt til enhver tid nemt at tilføje en ny menu til siden. Derfor skal der også rettes i tilføj link dvs. vi får brug for en anden form at brugerne kan vælge menu på fremfor den vi har i forvejen som bare er en option menu.

Alt jeg skal bruge er bare et uforpligtene tilbud af en webdesigner der på forhånd er sikker på at kunne løse opgaven.

Det vil ikke blive lige nu vores køb vil foregå, men vi vender tilbage til det billigste tilbud så snart det bliver muligt for os.!
Avatar billede haolan Nybegynder
10. august 2004 - 19:32 #1
Når man åbner en underkategori skal den naturligvis vise hvor man befinder sig.. eks. edb-internet/internet/portaler
Avatar billede vistodk Nybegynder
10. august 2004 - 19:47 #2
http://www.hotscripts.com/PHP/Scripts_and_Programs/Link_Indexing/index.html  Brug en af de grastis.. jeg bruger selv cplinks og infowizard
Avatar billede haolan Nybegynder
10. august 2004 - 20:38 #3
Hvad for en er bedst i mit tilfælde? eller bruger du dem begge samtidigt
Avatar billede vistodk Nybegynder
10. august 2004 - 20:48 #4
infowizard ville jeg bruge.. den er optimeret til søgemaskiner (spytter siderne ud som statisk html) og den checker for recip links
Avatar billede vistodk Nybegynder
10. august 2004 - 20:49 #5
jeg bruger det selv på sparmere.dk (under opbygning)
Avatar billede vistodk Nybegynder
10. august 2004 - 20:50 #6
du kan se eksempler på http://www.infowizards.com/
Avatar billede haolan Nybegynder
10. august 2004 - 20:53 #7
oki jeg prøver mig lidt frem.. kender du en side det beskriver opsætning af Apache server i XP?
Avatar billede haolan Nybegynder
10. august 2004 - 20:58 #8
er det nemt at redigere design i? og sprog?
Avatar billede vistodk Nybegynder
10. august 2004 - 23:54 #9
Den er MEGET nem at redigere, det meste af layoutet kan rettes i den ene stylesheet side
Avatar billede haolan Nybegynder
03. september 2004 - 16:16 #10
jeg har fået skidtet til at køre, men nu vil den have admin (username) og password. hvad er det? jeg har ikke ændret i brugernavn og kode, men ved ikk hvad de er som standard
Avatar billede haolan Nybegynder
03. september 2004 - 16:18 #11
jeg har fundet i readme filen at brugeren er admin og koden er password, men den vil stadig ikk åbne det
Avatar billede haolan Nybegynder
26. september 2004 - 14:04 #12
jeg fandt frem til det er min testserver der ikke fungere korrekt.. hvordan retter jeg egentlig kategorierne til så de passer til min side www.vivaa.dk..? jeg kan ikke finde layoutet nogle steder
Avatar billede haolan Nybegynder
19. december 2004 - 17:40 #13
dropper det bare igen, til jeg selv kan lave en ny..!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester