Avatar billede hallethebest Nybegynder
11. august 2004 - 17:24 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Hjælp til formatering

Det hele startede med at jeg en aften var inde på noget (Som jeg nok ikke skulle have været;)) og så Kom der en baggrund og et program som ikke ville fjernes. Så ville formatere (Xp) Og det gik fint nok lige indtil sidt hvor Installationen Laver den sidste reboot Og opstarter i windows. Men, så kom der sådan en menu hvor man kunne vælge imellem Fejlsikret, normal eller nogle andre tilstande Og den menu er jo ikke Sjællend. Men så da jeg så vælger en så genstareter den bare og starter op i den samme menu og jeg har prøvet alle de forskellige! Jeg tror måske jeg skal formatere men da jeg íkke kan komme ind i windows og ikke har dos skal jeg på en eller anden måde gøre det uden om det 2 ting.
Avatar billede webcreator Nybegynder
11. august 2004 - 17:26 #1
Din Windows XP CD er bootable (Dvs. den kan starte automatisk når din computer tændes/genstartes. Bare smid den i og prøv :)

Hvis den mod forventning ikke automatisk starter op, så skal du ind i din BIOS og sætte dit CD-ROM drev som primær boot-device
Avatar billede hallethebest Nybegynder
11. august 2004 - 17:32 #2
Ok prøver lige.
Avatar billede peet-49 Novice
11. august 2004 - 17:36 #3
Du skal trykke L for, at slette partitionen, O for, at oprette partitionen, så formateres der automatisk.
Avatar billede webcreator Nybegynder
11. august 2004 - 17:41 #4
Hvilket også fremgår af installationen
Avatar billede hallethebest Nybegynder
11. august 2004 - 17:41 #5
TUSIND TAK:D Det virkede.. Måske lidt overdrevet med 60 point og under scær meen det syntes jeg det var:P Hehe
Avatar billede hallethebest Nybegynder
11. august 2004 - 17:41 #6
Hhe
Avatar billede webcreator Nybegynder
11. august 2004 - 17:43 #7
Du får lige et svar så :)
Avatar billede hallethebest Nybegynder
11. august 2004 - 17:45 #8
hehe:D Men du kan vel altid bruge 60 point:D
Avatar billede webcreator Nybegynder
11. august 2004 - 17:56 #9
Mange tak :))
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester