Avatar billede the_ghost Nybegynder
19. august 2004 - 00:40 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

execution time

Jeg har et upload script liggende på min server, men når jeg prøver at uploadet en stor fil (>7,5 mb) kommer den med en fejl, hvor den siger at execution time er exceeded.. Jeg har været inde i php.ini og sat den til 36000 (bare for sjov), men efter ca. 2 min og 10 sek kommer den med fejlen.. Den siger godt nok at execution time er på 36000, men den er stadigvæk overskredet efter de 2 min. Det gælder også hvis jeg sætter den til 3600000.

Nogen der kan hjælpe mig med mit prob.?
Avatar billede dennismp Nybegynder
19. august 2004 - 00:44 #1
Har du haft apache nede og vende (stop + start)? Er det phpinfo() der har vist dig, at den har sat execution time til 36000 ?
Avatar billede detox Nybegynder
19. august 2004 - 00:49 #2
Kan osse sættes i scriptet med:

set_time_limit(0); // ingen timeout
Avatar billede coderdk Praktikant
19. august 2004 - 00:53 #3
Smid hvad detox skriver i toppen af scriptet :)
Avatar billede the_ghost Nybegynder
19. august 2004 - 11:23 #4
dennismp >> Jeg har haft genstartet apache, jeg har også sat den til 36000 i apache + php.ini.

detox >> Det virker stadigvæk ikke. Jeg får følgende fejl:

Fatal error: Maximum execution time of 36000 seconds exceeded in c:\apache\htdocs\upload.php on line 1 <-- pt er linie 1 set_time_limit(0); men hvis jeg ikke skriver det, får jeg bare en fejl i den første php linie
Avatar billede dennismp Nybegynder
19. august 2004 - 11:26 #5
og save mode er ikke slået til, vel?
Avatar billede the_ghost Nybegynder
19. august 2004 - 11:48 #6
Det er vel ligemeget, når jeg går ind i php.ini og ændre det... Det skulle vel kujn påvirker set_time_limit(0);
Avatar billede dennismp Nybegynder
19. august 2004 - 11:59 #7
Jo - men det kunne så forklare hvis set_time_limit gav timeout. Det jeg slet ikke fatter, er at 36.000 sekunder er overstået på 2 min hos dig.

Har du også sat max_input_time op ?
Avatar billede the_ghost Nybegynder
19. august 2004 - 12:25 #8
Det var der problemet lå... Kan du ikke lige ligge et svar..
Avatar billede dennismp Nybegynder
19. august 2004 - 12:31 #9
Joda. Det var bare en temmelig dårlig fejlmeddelelse den giver :\
Avatar billede the_ghost Nybegynder
19. august 2004 - 12:50 #10
Jep..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester