Avatar billede katja_lauritzen Nybegynder
20. august 2004 - 08:54 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

password til en hjemmeside

Hej med jer herinde. Jeg er ny/gammel her. Brugte sitet for længe længe siden da jeg dengang lavede min datters hjemmeside.

Nu har jeg fået en søn, og skal lave endnu en hjemmeside og er så nået til at sætte password på siden.

Min datters side ligger hos scannet og der bruger jeg password i forbindelse med en acces database. Men det kan jeg ikke hvor min søn har sin hjemmeside. Der skriver de man skal lave det i MySQL som jeg ikke aner hvad er og de kommer ikke med nogle forslag.

Er der en med meget god tålmodighed der gider hjælpe mig med at lave en sådan funktion? Den skal være helt enkel, når man kommer ind på siden, skal man skrive brugernavn og password. Der behøver ikke være funktioner "glemt pwd" eller "opret pwd"

Du skal nok have tålmodighed fordi jeg aner ikke hvad MySQL er eller hvordan det virker. Derfor har jeg også sat "svær" i point

På forhånd tak
katja
Avatar billede katja_lauritzen Nybegynder
20. august 2004 - 08:58 #1
Min udbyder skriver bl.a.

Surftown understøtter MySQL version 4
Du kan betjene database via phpMyAdmin - se evt. flash demo i FAQ på www.surftown.dk
Der er ikke mulighed for ODBC adgang.
Avatar billede detox Nybegynder
20. august 2004 - 11:06 #2
MySQL er en database. Hvis der bare skal være en bruger med et password, behøver du ikke MySQL. Jeg kan se de bruger en Apache server, så jeg vil foreslå dig at lave adgangskontrol med en htaccess fil. For at lave det i MySQL skal du igang med et serverside scriptsprog (ASP eller PHP). Så hvis du heller ikke kender til det vil jeg mene det er lettest med en htaccess (hvis de altså tillader det på Surftown).
Avatar billede detox Nybegynder
20. august 2004 - 11:18 #3
Det viser sig faktisk at Surftown selv har en udemærket guide til htaccess password beskyttelse:
http://support.global.surftown.com/index.php?_a=knowledgebase&_j=questiondetails&_i=91
Avatar billede katja_lauritzen Nybegynder
20. august 2004 - 11:19 #4
hej detox
Generelt ved jeg ikke specielt meget om noget, men laver som regel mine sider i asp. PhP KAN jeg desværre ikke finde ud af at lære. Jeg har forsøgt, men jeg forstår simpelthen ikke logikken i det. ASP er noget nemmere for mig.

Jeg har faktisk engang lavet et script til MySQL, jeg har bare aldrig opfattet at det var en database. Måske derfor det OGSÅ snakkede sammen med en acces db. Det er bare så forbandet længe siden og kan ikke engang forstå det jeg selv har kodet dengang ;o)

HVad der ville passe mig bedst, var at lave det i ASP så det pludre (snakker) sammen med en database. Og her er det så MySQL åbenbart jeg skal bruge.

Jeg læaste på surftowns hjemmeside, at der kan bruges htaccess. Men som du skriver er det kun til en bruger ik? Jeg vil gerne lave så hver bruger kommer ind på deres egen side.

Det er så vanvittig længe siden jeg har tænkt i de her baner. Men er da sikker på det kan genopfriskes.

Jeg har sågar tænkt på et simpelt script(hvis man kan kalde det det) jeg engang lavede. Hvor man indtastede et navn i en boks, og når man trykkede submit, kom man simpelthen til den side der hed det navn man havde indtastet. Altså TORBENS_Side sendte ham til Torbens_side.asp

Det er en meget simpel ting, men selv det kan jeg ikke engang finde ud nu ;o(

Jeg kan godt nøjes med den sidstnævnte, det virker bare så uprof at lave det sådan ;o)
Avatar billede detox Nybegynder
20. august 2004 - 11:33 #5
Jeg er selv php mand, så med mht at lave det i ASP kan jeg ikke hjælpe. Der vil jeg anbefale dig at spørge i ASP kategorien her på eksperten. htaccess kan iøvrigt godt bruges med flere brugere/grupper og kan laves særskilt til forskellige mapper på serveren, men ellers lav det i ASP, det kan jeg ikke tro er så svært igen ;o)
Avatar billede katja_lauritzen Nybegynder
20. august 2004 - 11:34 #6
Så var det ikke så godt jeg indrømmede at jeg havde opgivet php ;o)

Jeg hopper over i asp gruppen så :o)
Tak
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester