Avatar billede sorenbs Nybegynder
28. august 2004 - 22:14 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

checke størelse på fil

Hej, jeg har et script der uploader en fil, og checker om den er for stor før den gemmer den på serveren, problemet er bare at det ikke er særligt sjovt at bruge ti minutter på at oploade et for stort billede, for at først derefter at få at vide at det er for stort, og det skaber jo også en masse unødvendig trafik.
så nu er mit spørgsmål, om det er muligt at undersøge hvor stor en fil er før man uploader den?
Avatar billede htm Nybegynder
28. august 2004 - 22:23 #1
Smid denne ind i din form:
<input type="hidden" name="MAX_FILE_SIZE" value="100000" />

den begrænser fileupload til 100 kb. i dette eks. Du kan så vidt jeg ved ikke tjekke det på anden måde.
Avatar billede sorenbs Nybegynder
28. august 2004 - 23:29 #2
ok, tjekker den før den uploader?
Avatar billede htm Nybegynder
28. august 2004 - 23:32 #3
Ja der er det browseren der bestemmer, du kan ikke submitte formen hvis filen er større end det tilladte.
Avatar billede sorenbs Nybegynder
28. august 2004 - 23:47 #4
okay, er det muligt at lade sit phpscript arbejde med det og se hvilken fil der er tale om, så man kan give brugeren besked om at det er en for stor fil, eller hvil browseren bare stoppe uden at give noget output
Avatar billede htm Nybegynder
28. august 2004 - 23:48 #5
Der vil ikke ske noget når du klikker submitknappen før filen er mindre end du har defineret.
Avatar billede sorenbs Nybegynder
28. august 2004 - 23:52 #6
ok tak for hjælpen, så kan jeg jo sortere overdrevne store filer fra med den, og så give brugeren besked via php med lidt mindre for store filer :)
Er det muligt at få browseren til bare at ignorere filen og gemme det andet indhold i databasen i stedet?
Avatar billede htm Nybegynder
28. august 2004 - 23:53 #7
Nej, ikke så vidt jeg ved.
Avatar billede sorenbs Nybegynder
28. august 2004 - 23:58 #8
ok tak, smid et svar
Avatar billede htm Nybegynder
29. august 2004 - 00:10 #9
ok
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester