01. september 2004 - 09:53Der er
15 kommentarer og 1 løsning
Problemer med kopiering over netværk
Der er blevet lavet 2 filer disser filer kopierer Internet foretrukne fra pc til netværksdrev den anden omvendt
Men den fil der er lavet til at kopiere fra net til pc virker ikke, da den ikke kopierer noget.
Batch filen ser sådan ud Indholdet i filen er copy n:(mappe)\Foretrukne\*.* C:\dokuments and settings\(bruger navn)\foretrukne
Jeg har dog oplevt noget underligt at gemmer jeg filen under brugerens skrivebord/deesktop så er den ikke på skrivebordet. Men går jeg ind i brugerens skriverbods mappe så ligger filen der.
mon der kan være opstået en fejl, så der på en eller anden måde er blevet oprettet 2 skriveborde under samme brugerprofil, Som måske kan være årsag til at der ikke bliver kopieret foretrukne fra server ned på pc????
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
OK ved ik om du har kopieret texten ind (det var c-et i documents) ellers prøv med C:\"documents and settings"\(bruger navn)\foretrukne altså "" om filnavnet med mellemrum
jamn tak da, så håber jeg sandelig at det virker :-)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.