Avatar billede thomas_bm Nybegynder
10. september 2004 - 07:34 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Dokumentation af Local Security Policy

Hejsa,

Jeg har behov for at dokumentere Local Security Policy på en række servere. Jeg kunne selvfølgelig åbne Local Security Policy (secpol.msc) på hver enkelt server, for derefter at exportere indstillingerne ud i en .inf fil (eller lave et lille script som gør dette for mig). Det ville dog lette mit arbejde meget hvis der fandtes en kommandolinie utillity - eller en parameter til secpol - som kunne eksportere Local Security Policy for mig til et læsbart format. På forhånd tak.
Avatar billede ksoren Nybegynder
10. september 2004 - 08:27 #1
Avatar billede serverservice Praktikant
10. september 2004 - 08:54 #2
jeg plejer selv at åbne dem som er ændret og så tage et screenshot med alt+prntscreen og så paste det til et worddokument - bare et forslag.
Avatar billede thomas_bm Nybegynder
10. september 2004 - 12:17 #3
Secedit er løsningen. Tak for hjælpen
Avatar billede thomas_bm Nybegynder
15. september 2004 - 08:18 #4
Ksoren - hvis du gerne vil have dine point, så giv lige et svar ;-)
Avatar billede ksoren Nybegynder
15. september 2004 - 22:51 #5
ok :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester