10. september 2004 - 17:14Der er
42 kommentarer og 1 løsning
ParseInt fejl - tror jeg nok
Det drejer sig om variablen "antal" som gives til funktionen som værdien 291 i dette tilfælde, men det er i hvert fald en talværdi. Det variablen skal skifte ud er talværdien 291 i linien: var id = 291+parseInt(tal); altså hvor jeg har forsøgt med "var id = parseInt(antal)+parseInt(tal);" og flere andre måder, dog uden held.. Når jeg bruger denne kommer den med fejlen.. "et objekt er obligatirisk"
En del af koden:
function raekkefoelge(id,gammelt_billede_id,nyt_billede_id,antal) { var old_id = id; if(nyt_billede_id > gammelt_billede_id) { for(var i=gammelt_billede_id; i<=nyt_billede_id; i++) { for(tal=0;tal<=antal;tal++){ var id = 291+parseInt(tal); var value = document.getElementById('select_'+id).options[document.getElementById('select_'+id).selectedIndex].value;
det var nu ikke lige det.. ville godt have at den skulle se ud som her: var id = antal+tal;
hvis antal = 291 og tal = 1 returnerer den bare 2991 og ikke 292 som den burde.
hvordan er syntaksen for at plusse og ikke ligge i forlængelse? normalt bruger jeg bare parseÍnt(antal) + parseInt(tal) også er den løst, men det virker ikke i det her tilfælde.
Jo, der er noget, du ikke fortæller ... du bliver nødt til at lægge en URL til det, du ikke kan få til at virke. Du må lave en grum fejl et andet sted. Det her fungerer helt som ventet fint:
var antal = 5; for(tal=0;tal<=antal;tal++){ var id = 291+tal; alert(id) }
da jeg sad og lavede en phps og php til jer så i kunne se eksempel opdagede jeg jo self min egen fejl.. min faktisk rigtig dumme fejl.. havde simpelthen formået at overbevise mig selv om at jeg skrive bruge variablen antal til det formål som det jo ikke var, men derimod mit id.. dum dummere MIG.
suk suk.. nu forstår jeg bedre hvorfor den lavede de mærkelig fejl ;) - kun 3 timer spildt på at have kigget sig blind på en fejl og overbevise sig selv..
Det drejer sig om selectboksene ude i siden. Det er en lang smørre at forklare så kig lige selv. (man skal kunne ændre rækkefølgen på billederne hvor efter hvert valg submitter den formen og retter rækkefølgen)
Ehhhh ... nu ved jeg jo, vi til en vis grad deler en lidt 'krydret' form for humor, Erik. Var der en sammenhæng mellem '(HejOle)' og hvad du netop havde foreslået i samme kommentar? *LoooL* ;D
Brug en rigtig browser, gregorian, som fortæller dig hvad der er galt. Hvad siger den alert jeg foreslår. Ja, Ole, vi har vel alle brug for en sten i ny og næ.
Opera!=IE, så ja, den er fin. Jeg bruger selv en aldrende Netscape, men opfat det ikke som en anbefaling. Jeg ved godt Ole, at den engelske vægtenhed en "stone" er fundet ud fra din fødselsvægt.
den ene fejl lå i min forløkke med <= som skulle være <
nu fanger den abre ikke alle værdierne. mangler at ændre værdien 2 til 3.. (når man f.eks. rykker selectboksen med værdien 3 til 1.) http://gregorian.dk/billedeserie.php?id=18
Erik.. hvad vil du foreslå mig at browser? bruger pt selv netcaptor 7.5 men den er ikke god at teste i da den har en tendes til ikke at give mig mine javafejl
fejlen fundet.. det id nummer jeg smider ind i min function er 292 af en eller anden grund. den mindste select_ boks er select_291 og præsis den som har værdi nummer 2. så der er grunden..
takker udmygt jeres tålmodighed, bukker dybt og banker mig i hovedet med min nyerhvervet sten og tænker tilbage på at Ole egentlig kun er en sten ;)
Erik >> havde du set billeder af mig som spæd, havde du udbrudt "Rolling Stone!". Jeg er blevet 130 cm højere på de 49 år - men ikke væsentlig tykkere :D Så du et billede af mig nu - og fra oven - ville du også udbryde "Rolling Stone!" ... men det er nok fordi "Moss Doesn't Grow on Rolling Stones" ;D
Tag du bare pointene tilbage, gregorian ... og tag det roligt ... Vi andre laver også dumme fejl ;o) /mvh
Ja, det kan jeg ikke hjælpe med ... det gør man somregel i den situation. Selvom man bliver bedre til at kode/prgrammere, bliver man ved med at lave dumme fejl. Fordelen er blot, at det sker lidt sjældnere og at man selv kan finde fejlen forholdsvis hurtigt ... så ingen andre når at se den ;D
Ja, Erik og jeg plejer at være meget gode til at hygge os :) /mvh
-- det værste ved at have pillet i en masse programmering er, at man nogen gange kommer i den situation, at de små grå ikke kan følge med i de ornsvage komplikationer, det er lykkedes en at rode sin kodning ud i ...
Ja, nogen gange er man zq mere indvikler end udvikler ... og somme tider har frygtelig brug for en opløsning på 1024x78000 for at kunne overskue mine 800+ linier :D
Efterhånden bruger jeg mere tid med en blok og en pen. Der bliver skrevet og tegnet kasser og pile, stiplede linier og pseudokode ..... og _så_ til sidst fat i PC'en med editor und alles :) /mvh
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.