14. september 2004 - 10:10Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Rettigheder - access denied
Jeg har en server 2003 og på denne skal der kunne skrives filer via systemet. Når jeg så forsøger får jeg beskeden "Internal commands restricted : acces denied". Mit umiddelbare bud er at det drejer sig om rettigheder til at kunne skrive i en mappe, og når jeg kigger på rettighederne kan jeg også se at brugeren "system" ikke har rettighed til dette. Hvis jeg desuden kigger på mappernes properties kan jeg se at de er read-only. Her kommer det store problem så.... Hvis jeg vil ændre disse retigheder kan det ikke lade sig gøre. Jeg kan give fuld kontrol - fjerne readonly, men så snart jeg trykker ok og derefter tjekker igen - er indstillingerne de samme som fra starten. Er der en indstilling som overruler mappe-/brugerinstillinger. Hvis der er hvordan ændres den så.
Lad mig lige uddybe det yderligere. Jeg kan godt installere, omdøbe osv.... alt det sædvanlige. Men hvis et program, web eller andet prøver at omdøbe eller oprette en fil er der lukket for tilladelsen.
Ja det hjælper på system men det hjælper ikke på at vingen i read-only kan komme væk. Den er grå og kan godt fjernes, men er kommet igen så snart jeg trykker ok.
så skal du bruge attrib til at fjerne den med . du kan gøre det med en kommando fra dosprompten: attrib -r c:\*.* /s så fjerner den read only på alle filer på cdrevet eller du kan vælge din specifikke mappe med stien f.x. attrib -r c:\documents and settings /s
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.