18. september 2004 - 09:08Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Installation af WinXP - Kan ikke læse bestemte filer fra CDen.
Når jeg installerer Windows XP på en ældre Compaq Presario, så oplever jeg at der under installationen er filer som der ikke kan kopieres over på harddisken f.eks. cards.dll (plus ca 100 andre). Jeg har også provet med Windows 98 og 2000, det er det samme problem.
Installationsprogrammet foreslår at CDen er beskidt eller beskadiet.
Jeg har prøvet med 4 forskellige Installations CDer (Udgaver: ActionPack, MSDN, Dell OEM, MS OEM) det er samme problem. Og 3 forskellige CD drev (og 2 forskellige HD).
Jeg har også prøvet at kopierer hele CD en over på harddisken i DOS. Der havde maskinen ingen problemer med at læse CDen.
hallo, med alle de muligheder du har afsøgt syns jeg ikke det lyder som fejl 40, men som om du har fået fat en skodpaq computer CDen kan jo læses, men installationen funker ikke. jeg har løst det problem har jeg haft tre gange: den ene gang skiftede jeg ram, den anden gang installerede jeg windows 95, og tredje gang mandrakelinux
har prøvet noget af det samme på flere maskiner ; det var en lille Bootpaq på harddisken som lå i vejen for at installere et styresystem (vil kun acceptere en recovery) - jeg slettede BootPaq'en med partitionMagic - og derefter gled det fint igennem
Hej Igen, MemTest86 fandt rigtigt mange fejl i den ene RAM-blok. Der for fjernede jeg den enkelt vis og tjekkede at det ikke var nok at flytte om på dem.
Har iøvrigt oplevet det rigtigt tit med XP, den er ret kritisk med ram
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.