Avatar billede hhans Nybegynder
22. september 2004 - 13:02 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Grupper på egen webserver

Er der nogen her på eksperten der har kendskab til et alternativ til Yahoos grupper, hvor man kan invitere et begrænset antal brugere der så kan dele dokmenter, billeder, kalender m.v.?

Vi vil meget gerne installerer det på vores egen webserver, så vi ikke er afhængige af de begrænsninger (incl reklamer) der ligger hos fx Yahoo.

Håber, at der er nogle der har erfaring med dette.

Med venlig hilsen

hhans
Avatar billede hhans Nybegynder
24. september 2004 - 10:40 #1
Er der slet ingen der har et bud på en løsning........?

Forhøjet point til 50 - håber ikke, at det er points der tilbageholder folk fra at svare
Avatar billede Slettet bruger
25. september 2004 - 11:04 #2
I kan bruge groupcare.dk, den kan godt nok ikke installeres på egen server, men hvis man betaler for et VIP abonnement koster vist 50 kr. for et halvt år er der aldrig problemer med at komme ind.

Ellers må du få nogen til at udvikle et system eller købe et der allerede er lavet, men de er sikkert dyrer. Jeg kender til et, men kan ikke komme på hvad det hedder.
Avatar billede hhans Nybegynder
27. september 2004 - 12:51 #3
Der er på ingen måder økonomi til at få udviklet et system, men groupcare.dk er da et godt bud (selvom vi gerne ville være fri for bl.a. de begræsninger der ligger i hvor meget plads der er til rådighed). Jeg er ikke nået så langt at jeg har et bud på forskellen mellem groupcare og yahoo-groups.

Tak til spacemaninc for svar (accepteret). Hvis der er andre bud hører jeg fortsat gerne (og stiller gerne points i udsigt for endnu et brugbart svar).

hhans
Avatar billede mcp_dk Nybegynder
28. september 2004 - 10:10 #4
på hjemmesiden http://www.opensourcecms.com/ er der en kategori der hedder CMS - Groupware. man kan teste alle sammen der og se om der er noget man kan bruge til noget. Alle CMS på den side kræve php+mysql og er 100% gratis.
Avatar billede hhans Nybegynder
29. september 2004 - 09:12 #5
jeg kan ikke rigtig få siden til at virke... (prøver igen lidt senere)
Avatar billede mcp_dk Nybegynder
29. september 2004 - 13:01 #6
de resetter siden en gang i døgnet så den kan være nede i en times tid.
ellers prøv dette link http://www.opensourcecms.com/index.php
Avatar billede hhans Nybegynder
29. september 2004 - 13:18 #7
Det ser godt ud - tak for det mcp. Jeg vil gerne give dig point, men er ikke helt sikker på hvordan jeg gør? Kan der lægges endnu et svar selvom der allerede er et accepteret svar.

/hhans
Avatar billede hhans Nybegynder
01. oktober 2004 - 08:53 #8
Hvad så mcp. Vil du evt. have nogle points for dit brugbare svar? (der var flere rigtig gode groupware-programmer - og mulighed for online-test - helt perfekt).

Tak for hjælpen.

/hhans
Avatar billede mcp_dk Nybegynder
02. oktober 2004 - 23:53 #9
jeg tror ikke det kan lade sig gøre for jeg kan kun poste som kommentar. Men det er ok. Bare du fandt det du skal bruge ;)
Avatar billede hhans Nybegynder
04. oktober 2004 - 14:03 #10
Jeg lukke spørgsmålet og opretter et nyt under Diverse (fri debat) - så kan du svare der. Håber ikke, at jeg på denne måde forbryder mig mod ekspertens regler.

Endnu en gang tak for hjælpen.

/hhans
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester