Avatar billede cyfer Nybegynder
22. september 2004 - 19:43 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Vurdering af devcore.dk - udbedes.

Jeg er i gang med, at lave et site, som hovedsagligt vil være et fremvisnings-sted, til diverse ting jeg går og laver. Lige fra grafik,  programmering og forskellige services.

Jeg søger en seriøs og kritisk vurdering af siden. Indholdet er ikke vigtigt i denne sammenhæng, da dette ikke er udarbejdet i nu.

Du bestemmer selv hvordan du vil kritisere. Karakterer via 13 skalaen er accepteret. Dog bedes du uddybe din karakter.

Link: http://devcore.dk/beta.php

---
På forhånd tak.

Med venlig hilsen,
Christoffer Nors
Avatar billede Slettet bruger
22. september 2004 - 21:07 #1
Fed side, meget enkel og overskuelig, kan rigtig godt lide de skyer, men selvom du koder synes jeg ikke den lille bitte tekst i venstreside på billedet passer.

Kunne godt tænke mig at se den med "rigtig" indhold, det giver et lidt bedre billede af det hele, men jeg synes du er godt på vej.
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
22. september 2004 - 21:17 #2
Kan godt lide at du har valgt at skifte "banner" alt afhængigt af hvilket menupunkt man vælger. Sjov ide med den utydelige MEGET lille tekst du har valgt at sætte på hvert banner.

Syntes dog at de enkelte pics fylder meget i højden - tænk lidt på de stakler der kører 800*600 og også 1024*768, de kan ikke nå at læse ret meget, før det er nødvendigt at scrolle.... og der er stadig hh. 35% og 50% jvf. W3Schools http://www.w3schools.com/browsers/browsers_stats.asp

Din brødtekst er lige lovlig lille, og også svær at læse pga. den farve du har valgt - den grå falder næsten ind med baggrunden (de grå firkanter). Kunne være fint med en lidt mørkere tone ex. #66666 eller allerbedst den lille sorte ;)

Savner en alt/titel ved mouse-over på dine menupunkter. Jow indholdet siger sig selv, men det er nu som regel godt med lidt uddybende info ;)

Lydder som om du har planer om at lave et større site -  har du overvejet om du ikke skal have et Sitemap ?

Datoen du skriver under din overskrift, er den den dato siden sidst er blevet opdateret, ellers kan jeg ikke lige greje, hvad det er for en dato ? Hvis ja, syntes jeg det ville være bedre at placere den nederst på siden.

Hvad mht. printvenlig side, har du overvejet at tage den med ? Er jo ikke rigtig nogen grund til at menu osv. kommer med ved print, kan man ikke bruge til så meget. Har ikke tjekket om hele din mumletekst kommer med ved print, eller om noget af bredden ædes ;)

Iøvrigt roligt, enkelt og stilrent design.
Avatar billede cyfer Nybegynder
22. september 2004 - 21:52 #3
spacemaninc:
-Du kan måske have ret i den lille tekst i banneret. Dog synes jeg selv det er ret vellykket. Er enig i at det er nemmere at bedømme en side med indhold. Dog ønsker jeg lige at få lidt kritik af designet før jeg tager det næste skridt.

susanne_larsen:
-Jeg har dog ikke valgt et specielt banner pr side. Det er et random billede. Men det ændrer nok ikke på din kritik? Det er billeder jeg selv har taget, og personligt kan jeg godt lide den måde de bringer harmoni i siden.
Jeg er personligt ikke enig i at banneret er for stort i 1024*768, jeg synes netop at det kan være flot at banneret er lidt stor. Kører dog selv i større opløsning.
Med hensyn til datoen, så regner jeg med at lave nogle nyheder på forsiden, altså er det nyhedens dato.

Tusind tak for den gode kritik.
Avatar billede cyfer Nybegynder
22. september 2004 - 22:51 #4
Så er den valideret til XHTML 1.0 Strict!
Avatar billede susanne_larsen Nybegynder
24. september 2004 - 19:25 #5
ohoo imponeret siger jeg bare - du er da halvgod med det digitale kamera :D Hvad har du brugt som redigeringsw photoshop eller lign. ?
;) jeg har ikke problemer med størrelsen på banneret, kører i skrivende stund 1600*1200, men jeg tænkte bare på dem der ikke har den mulighed.

Selve størrelsen på banneret er ikke ment som en kritk, tænker mere på at surfere generelt ikke er så pokkers tålmodige, og alt efter sidens indhold, mister mange tålmodigheden hvis der skal skrolles for meget. Det er selvf. ikke noget problem, hvis du har tænkt dig at holde siderne korte, så der ikke skal mere end max 1 eller 2 gange scroll til, før man når bunden af siden, hvis man kører 1024*768.
Avatar billede cyfer Nybegynder
25. september 2004 - 16:53 #6
Mange tak. Jeg bruger Photoshop ja.

Jeg kan 100% se hvor i kommer fra, og jeg er ikke uenig. Men nogen gange må man vælge sin målgruppe. De utålmodige, som højst sandsynlig ikke sætter pris på design og kvallitet? Eller den modsatte gruppe?
Avatar billede cyfer Nybegynder
25. september 2004 - 18:58 #7
Nå men, her er lidt point.
Jeg har vidst nok materiale at arbejde med nu.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester