Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.
Hijackthis kan umiddelbart ikke finde fejlen.. har selv gennemlæst logfilen, har ikke lyst til at smide den herind, da den også indeholder en masse der intet har med sagen at gøre ;-) Jeg har også prøvet ad-aware etc, men fejlen popper stadig op når xp starter :(
Den ligger fx. her eller i system32 mappen O4 - HKLM\..\Run: [RunDLL] rundll32.exe "C:\WINDOWS\Downloaded Program Files\bridge.dll",Load Fix linien med bridge.dll - den må være der et sted?
slet filen- gør det i fejlsikret hvis nødvenddigt. Du kommer i fejlsikret ved at trykke F8 ved opstart.
Du kan selvfølgelig følge dannyboyd's råd og blot fixe den ene linie men jeg vil stærkt anbefale at du kopierer loggen herind, idet blot det at du har en henvisning til bridge.dll er ensbetydende med at der er meget andet snavs i loggen.
Der står faktisk ikke noget i loggen som kan identificere dig, bortset fra at der måske står et domænenavn. Det er du velkommen til at ændre, blot du ellers lader resten af loggen være som den er.
Problemet er jo, at fejlen meddeler at filen "bridge.dll" reelt ikke findes på harddisken, og det må jeg jo give den ret i, eftersom jeg selv har tjekkket C:\WINDOWS\System32\ og der findes ingen 'bridge.dll'-fil :|
og du kan heller ikke se den linie jeg lagde fra hijkackthis? O4 - HKLM\..\Run: [RunDLL] rundll32.exe "C:\WINDOWS\System32\bridge.dll",Load Har det noget at gøre med mappeindstillinger, kan du se alle filer ?
Nej, jeg kan ikke finde din linie i hijackthis-loggen. Jeg har tilsyneladende mappeindstillingerne i orden, jeg kan sagtens finde et hav af andre dll-filer, bare ikke "bridge.dll" når jeg søger i stifinder :(
egentlig også enig med Tonny i at en total rensning med hijackthis ville være det bedste, men da du ikke kan oevrtales så brug også denne engangsscanner: , bare vælg et af de 7 links http://www.mwti.net/antivirus/free_utilities.asp
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.