28. september 2004 - 15:28Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Power Point dias show
Kan man køre et dias show i power point hvor baggrunden er konstant? Dvs. jeg har lagt en baggrund med logo ind på masteren og vil gerne have at det står fast på skærmen, mens det kun er indholdet i dias'ene der skifter?
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Jeg har lagt baggrund og logo ind på masteren. Men når dias'ene skifter i showet, så skifter hele dias'en. Dvs. alt fader ud og ind igen. Jeg vil gerne have baggrunden inkl. logo stående fast på skærmen, så kun indholdet på dias'en skifter.
I brugerdefineret animation er der markeret noget i afkrydsningsfeltet. Det står også ingen effekt under animation og lyd. Trods det - når jeg klikker på eksempel så fader den logo'et ud og ind, som er den effekt jeg har sat på de forskellige dias når de skifter. Er det overhovedet muligt at have baggrunden stående fast på skærmen?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.