Avatar billede uffesteenberg Novice
30. september 2004 - 16:03 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Ingen adgang til mapper!

I det sidste stykke tid har jeg haft problemer med nægtet adgang til mapper og filer..

Hvis jeg f.eks. har downloadet et eller andet så kan jeg godt få adgang til det. Men flytter jeg det over i en ny mappe, bliver jeg nægtet adgang og må gå ind i kontrolpanel-mappeindstillinger og ændre i sikkerhedsindstillingerne, så jeg igen får kontrol over indholdet... det er sådan set fint nok, men kan jeg ikke én gang for alle rette fejlen, så jeg ikke skal gøre det hver gang jeg flytter rundt på tingene??

Så vidt jeg husker sker det også med filer jeg selv har oprettet, f.eks. kopiere cd'er som jeg selv har lagt ind på pc'en og flyttet over i nye mapper.... Det skal nævnes at det især er et problem med mapper i min eksterne harddisk!!!
Avatar billede gratis Nybegynder
30. september 2004 - 16:54 #1
har du prøvet at overtage ejerskabet af mapperne ? opskrift her
http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;da;308421
Avatar billede uffesteenberg Novice
30. september 2004 - 17:16 #2
Ja, det er det jeg har gjort! Men problemet er jo, at hver gang jeg opretter nye mapper og flytter tingene derover, så skal jeg til det igen...

Kan jeg ikke én gang for alle rette en eller anden indstilling så jeg har adgang til alle mapper og deres filer - også når jeg senere laver nye mapper?
Avatar billede uffesteenberg Novice
05. januar 2006 - 18:07 #3
Lukker... problemet forsvant efter formatering...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester