I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Slettet bruger
30. september 2004 - 21:31#1
Her skal du nok bruge en Proxy- eller ISA server. Hvis du bruger ISA server kan jeg hjæpe dig. :-)
du skal bruge secedit til at gennemtrunfe din politik i dit GPO ellers bliver den først fornyet efter 45 min. (så vidt jeg husker) To refresh policies under the Computer Configuration node, type the following, and then click OK: secedit /refreshpolicy MACHINE_POLICY [/enforce] To refresh policies under the User Configuration node, type the following, and then click OK: secedit /refreshpolicy USER_POLICY [/enforce]
Det kunne ogsså være at der er for meget rod i dine policies at den slet ikke bliver linket til pcén? Når du siger "alle de andre policies virker" men du så de andre policies på klienten eller på andre pc´er?
Du skal sørge for at den indstilling du har lavet påføres machine policy ved at lave Din gpo for det OU som computeren er i. Alternativt skal du flytte computeren til brugerens OU , men det er lidt op til dig hvordan din policy er sammensat - jeg vil tro mit første forslag er ofte den bedste løsning.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.