Avatar billede fruut Nybegynder
01. oktober 2004 - 17:04 Der er 4 kommentarer

PHP addresselinje layouts

Hej,

Jeg har efterhånden beskæftiget mig med php i lidt over et år på hygge og selvlære plan.

Hidtil har jeg opbygget mine projekter med noget i stil med: index.php?side=siden&argument1=noget&argument2=nogetandet.
Det ser dog temmelig tumpet ud når der skal bruges flere argumenter hvor adressen så til sidst bliver temmelig lang, så jeg begyndte at smide argumenterne i skjulte input felter, men det gav nogle problemer hvis jeg f.eks. ville se siden "test" ved at klikke på et link, hvor jeg så ikke kunne sige <a href="?side=test"> mere.

Jeg begyndte så at kigge på hvordan de lidt mere avancerede projekter var bygget op på andre hjemmesider og fandt ud af at en del php skrevet sider benyttede noget jeg aldrig havde brugt selv og ikke har kendskab til. Nemlig url "links".
F.eks. http://etdomæne.dk/5342 kunne være et link til artikelvisningssiden hvor id = et eller andet. Kan ikke rigtig forklare det nærmere da jeg ikke selv forstår det eller kender noget til det.

Har blandt andet set det på denne side: http://played.dk/

Mit spørgsmål er så "hvad" det er, hvordan det er lavet og om I evt. har en artikel vedr. emnet.

På forhånd tak
Avatar billede detox Nybegynder
01. oktober 2004 - 17:10 #1
Du kan se nogle eksempler på brug af: 'Apaches Rewrite Modul' her, som kan lave den ønskede funktionalitet:

http://mbn.dk/?aid=21
Avatar billede googolplex Novice
01. oktober 2004 - 17:23 #2
Avatar billede Slettet bruger
02. oktober 2004 - 22:24 #3
Hvis du en anden gang skal henvise til en URL opbygget på den måde, på et site, der kører PHP, kan du bare sige "Se op!" ;-)

Dette spørgsmål er på en side med adressen http://www.eksperten.dk/spm/545885
Avatar billede fruut Nybegynder
03. oktober 2004 - 21:30 #4
det var ik muligt at lave de ændringer på webhotellet så jeg besluttede at lave en alternativ (og primitiv) php løsning.

domæne/?1234 f.eks.

så tar den de første 2 tal f.eks. og tolker det som værende siden, f.eks. 01 = forside, 02 = nyheder osv. og resten som værende id hvilket også var noget nær det jeg ønskede at bruge det til, men tak for hjælpen med rewrite vil jeg prøve at se nærmere på når jeg får min lokale apache server til at køre ordenligt :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester