Avatar billede adan Nybegynder
04. oktober 2004 - 17:56 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Brænderdrev bliver genkendt som dvd/cd-rom drev

Jeg har installeret WIn XP på en Compaq PC, der oprindeligt var født med Win 98.

Det virker fint, men jeg har et enkelt problem med brænderen. Den bliver kaldt IDE-CD R/RW 4x4x24, men bliver kaldt DVD-Cd-rom-drev som enhedstype. Hvordan skifter jeg det så jeg kan bruge drevet som brænder? Drevet benytter standard MS-driver, og jeg kender ikke fabrikatet på det.
Avatar billede Slettet bruger
04. oktober 2004 - 19:05 #1
Kan det ikke være ligegyldigt hvad XP kalder dit drev ? Hvis du dobbeltklikker på ikonet under "Denne computer" er der sikkert en menu der hedder "skriv disse filer" er det tilfæøldet har XP opdaget det er en brænder
Avatar billede adan Nybegynder
08. oktober 2004 - 13:27 #2
Nej, da XP ikke mener det er et brænderdrev, findes den funktion nemlig ikke...
Avatar billede adan Nybegynder
08. november 2004 - 10:48 #3
lukket - ingen løsning fundet..
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester