Avatar billede rune_daub Nybegynder
04. oktober 2004 - 18:53 Der er 2 løsninger

1401 invalid menu-handle

Min XP SP2 er begyndt at have et underligt problem.

I Internet Explorer 6.0 får jeg nu følgende fejl når jeg forsøger at åbne en fil fra et websted. 1401 Invalid menu-handle.

Fejlbeskeden lyder som følger.

C_\Dokument and Settings\Administrator\Lokale indstillinger\Temporary Internet Files\ Content.IE5\6XEHINGP\filnavn.torrent --- Ugyldig menu-handle.

Problemet opstår KUN når jeg prøver at åbne torrent filer, uanset hvilket filnavn den har. Åbner jeg andre filtyper er der ingen problemer.

Jeg har slettet indholdet af Temporary Internet Files manuelt.. Jeg har slettet Content.IE5 directory.. Jeg har tildelt nyt Temporary Internet Files directory. Jeg har geninstalleret torrent fil programmet. Og stadig ingen løsning.

Jeg tror ikke det er selve torrent fil programmet der er problemet med Windows XP selv. Årsagen er at downloaden til åbningen af programmet sker som det plejer, men lige så snart downloaden er færdig og programmet skal til at lede efter et behandlende program, så kommer fejlen.

Første gang jeg stødte på fejlen var i forbindelse med at jeg var igang med at åbne en sådan torrent da min computer gik i dvale, fordi jeg uheldigvis ramte dvale knappen på mit keyboard. Det crashede min computer og jeg blev tvunget til at genstarte computeren, og efter denne handling har jeg ikke kunnet åbne torrent filer uanset deres filnavn.

Jeg har identificeret Invalid menu-handle på http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/debug/base/system_error_codes__1300-1699_.asp til at være fejl 1401, men jeg kan ikke finde noget svar på en løsning på problemet. Anyone..???
Avatar billede rune_daub Nybegynder
04. oktober 2004 - 19:06 #1
http://msdn.microsoft.com/library/default.asp?url=/library/en-us/vccore98/html/prf1441.asp

Jeg fandt fejlen..

Sorry..

Profiler Error PRF1441
fatal error -- PROFILE -- filename: not a valid Win32s executable file

Win32s only. The Win32s extension could not load this file. Perhaps the file is corrupted, has not been prepared for profiling, or is not a graphical user interface application. If the file were a 16-bit executable, error message 1401 would be issued.
Avatar billede rune_daub Nybegynder
04. oktober 2004 - 19:07 #2
thx til mig selv
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester