I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Umiddelbart ville jeg vælge NiMH, mest pga de miljømæssige forhold. Ellers har jeg ikke selv observeret den store forskel når det gælder skruemaskiner. Der er andre ting som er vigtigere når det gælder skruemaskiner som f.eks. drejningsmomentet som giver et godt sammenligningsgrundlag mellem flere maskiner. Det fortæller noget om hvor stor kraft den kan skrue en skrue i med. Alt det der står i reklamer mht antal volt/ampere =styrke skal tages med et gran salt. Da det ikke er alle maskiner (specielt discount) som opgiver drejningsmoment, så har man ikke andet at gå ud fra end vægten af selve maskinen som heller ikke er uvæsentlig. Jeg har selv en DeWalt 12/1.3 Ah NiCd,og den er lækker, handig, let, og har stort drejningsmoment. Undgå helst Foolmate mærkerne fra Silvan, for er simpelthen noget bras.
hvor hårdfør er dewalts plastik min bosch har overlevet fra 1ste sal uden og gå istykker ,er det hård plast så hvis man knalder den mod noget flækker den ?
Bosch er også et godt mærke og den model du nævner vil jeg heller ikke tøve med at købe. Jeg er færdig med discountprodukterne når det gælder skruemaskiner etc.
Synes godt om
Slettet bruger
08. oktober 2004 - 12:26#8
nu ser jeg desværre at de 2 maskiner jeg har fundet også har nicd batterier
hvad skal man op i for at der er nimh
Synes godt om
Slettet bruger
08. oktober 2004 - 14:53#9
er det kun den blå serie der er nimh og så de dyrere dewalt
bosh siger som alm bruger er nicd bedst da de holder længere
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.