13. oktober 2004 - 13:12Der er
2 kommentarer og 1 løsning
hvordan skærer jeg tekst ud i en boks
ILLUSTRATOR CS: Jeg har lavet en sort boks og skrevet en adresse ovenpå boksten. Jeg vil nu gerne have at teksten ikke skal have nogen farve men istedet skæres ud i boksen. Jeg har outlinet teksten men ved ikke hvad jeg skal gøre nu. (Det er fordi jeg ikke vil betale for en hvid farve til telefonbogen)
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
hvis jeg går ned i Compound path kan jeg vælge mellem "make" eller "release" Hvis jeg vælger make sker der ikke andet end at tekst og boks bliver lagt sammen så man bare skal trykke på en af dem for at vælge begge. Hvis jeg vælger release, bliver teksten bare sort.
Det bør virke:Men har du forsøgt mange gange så kan compound-funktionen godt være gået i udu så lav en frisk kassen og tekst.: Teg din sorte kasse. Skriv teksten udenfor kassen. Vælg den sorte pil og sørg for at teksten er aktiv. Vælg kommandoen Type->Create Outline Flyt teksten hen hvor den skal stå i den sorte kasse. Vælg det hele Brug kommandoen Object->Compound Path->Make
Den anden metode: Tegn kassen Skriv din tekst udenfor kassen. Vælg den sorte pil og sørg for at teksten er aktiv. Vælg kommandoen Type->Create Outline Flyt teksten hen hvor den skal stå i den sorte kasse. Vælg det hele Find Pathfinderpaletten (Window->Pathfinder) Klik på nr. 2 ikon fra venstre i øverste række.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.