Avatar billede Slettet bruger
14. oktober 2004 - 15:11 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Windows XP sp2's firewall?

Hej
Her et lidt enkelt spørgsmål til dem, som har afprøvet firewallen i Windows XP godt og grundigt.

Det jeg gerne vil vide er kvaliteten af denne firewall i forhold til at have en rigtig hardware firewall? Der findes vel altid en vis risiko, men det ville være fatalt, hvis vi lod en enkelt bruger anvende denne firewall i stedet for en rigtig hardware firewall. Hvis I mener, at den er mere usikker, ivl I så også forsøge at forklare hvorfor. Tak.
Avatar billede overloaded Mester
14. oktober 2004 - 15:19 #1
Drop windows firewall og få dig en rigtig firewall.
Den beskytter ikke imod trojanere og virus der kommunikerer med nettet, og beskytter heller ikke udadgående trafik.
Avatar billede overloaded Mester
14. oktober 2004 - 15:19 #2
Avatar billede bufferzone Praktikant
14. oktober 2004 - 15:21 #3
cut and past

Du kan ikke sammenligne de to, de gør simpelthend noget forskelligt.

Den personlige firewall (som XP's er) er lavet til at beskytte en maskine. De bedste af de kontrollere applikationer og processor, og kontrollere hvad der må kommunikere ud afmaskinen

En hardware firewall (også kaldet en bastions firewall) kontrollere netværkstrafik, og kikker på datapakkerne.

Du opnår bedst sikkerhed ved at kombinere de to typer. Lad den personlige firewall kontrollere hvad der sker på maskinen og lad hardware firewallen kikke på trafikken.

Uden den personlige firewall vil en trojansk hest der betjener sig af lovlig trafik kunne komme ud af en hardware firewall. Med en personlig firewall får den ikke lov til at starte og kommunikere overhoved.

XP's firewall duer ikke, fordi MS er gået galt i byen med teknologien. XP's firewall håndtere kun indgående trafik og ikke udgående som den burde og så kikker XP's firewall på trafikken i stedet for at arbejde med applikationer og processer.

Glem XP's firewall. Selvom den er blevet meget bedre, er den stadig, efter min mening, fejldesignet
Avatar billede Slettet bruger
14. oktober 2004 - 17:02 #4
Det er bare en enkelt pc, som sidder på en line fra en Internetudbydere eller nærmere en enkelt hjemmearbejdsplads. Jeg har faktisk først i dag fået at vide, at det var blevet sat op på en hjemmearbejdsplads, og derfor vil jeg gerne vide om, det er fuldt berettiget, at jeg forbyder den form for opkobling. Jeg havde på fornemmelsen, at en Windows firewall plus panda antivirus software nok ikke kunne erstatte kvaliteten af en hardware firewall, og derfor ville jeg gerne have de tekniske argumenter på plads. Har I nogle yderligere kommentarer inden jeg tildeler point?
Avatar billede overloaded Mester
14. oktober 2004 - 20:31 #5
Har ingen yderligere kommentarer:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester