Avatar billede kurth Nybegynder
16. oktober 2004 - 17:44 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Opkobling mod Small Business Server 2003 fr Notebook og hjemme-pc

Hej Eksperter
Jeg sidder og tumler med et tilbud til en ny kunde. Kunden ønsker at kunne koble op med 2 samtidige forbindelser via VPN op mod en Windows 2003 SBS. Der skal bl.a. køres Navision C5, som jo giver en ret kraftig trafik på nettet. Jeg havde derfor i første omgang forestillet mig at de skulle koble op på en Remote Desktop i en extra WindowsXP maskine som så ikke skulle lave andet den denne værtsopgave. Men jeg har efterhånden fundet ud af at WindowsXP kun kan køre med en samtidig opkobling, og jeg har som sagt brug for 2.
Jeg ved godt at jeg kan opstille en ekstra maskine med Terminal Server men det synes jeg er lidt at skyde gråspurve med kanoner når jeg kun har brug for 2 forbindelser.
Avatar billede a1a1 Novice
16. oktober 2004 - 17:48 #1
der er inbygget vpn support i sbs2k3?

har du prøvet at bruge det?
Avatar billede kurth Nybegynder
16. oktober 2004 - 18:02 #2
Jeg sidder som sagt og overvejer problemerne. Det jeg ser som det stort problem, er at notebooken efter alt at dømme skal kobles op via mobil-nettet, og derfor har en meget begrænset hastighed. Navision C5 er kendt for at stille store krav til netværket for at køre i en fornuftig hastighed, og derfor ville jeg hellere have mulighed for at bruge fjernskrivebord
Avatar billede Slettet bruger
16. oktober 2004 - 18:03 #3
Desvære kan det ikke lade sig gøre med terminal server på SBS 2003.
Hvis din C5 ligger på serveren, kan du jo bruge 2 XP maskiner, med RDP, de to remote users har måske allerede en lokal XP maskine.
:-)
Avatar billede kurth Nybegynder
16. oktober 2004 - 18:12 #4
Det er et system, hvor jeg skal starte helt forfra.
Jeg har også selv tænkt på denne løsning. Jeg har tænkt mig at foreslå en Zyxel Zywall 5 VPN router. Mit andet spørgsmål går så på, om det kan lade sig gøre at få routeren til at viderestille opkald til 2 forskellige xp-maskiner
Avatar billede Slettet bruger
16. oktober 2004 - 18:19 #5
Det må være billigere med 2 XP maskiner end en Windows 2003 server + 2 * TS licens.
Med hensyn til RDP, så ligger det i "Company Web" en af de "gode" guider der er indbygget i SBS 2003. Du kan evt. tilføje noget med WakeOnLan på websiden, sa XP maskinerne ikke skal være tændt hele tiden.

:-)
Avatar billede kurth Nybegynder
16. oktober 2004 - 18:35 #6
Hej TPO
Tak for svaret.
Jeg har fået den hjælp jeg har brug for. Og jeg må indrømme, at når jeg granskede min hjerne kunne jeg godt huske, at dette var løsningen.

jeg vil give dig pointene.
Avatar billede Slettet bruger
16. oktober 2004 - 18:46 #7
Tak
:-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester