17. oktober 2004 - 00:18Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Problem med Internet via trådløs forbindelse
Hej,
Har hos en kollega sat trådløst net op, forbindelsen mellem router og pc virker da også fint, men jeg kan ikke komme på internettet. router koblet til kabelmodem og der ser ud til at værre hul igennem. men intet internet.
Det virker som om WinXP ikke vil bruge den trådøse forbindelse til at komme på. Har prøvet de forskellige "Wizards" i XP men ingen giver den endegyldige løsning.
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
For ikke det skal være løgn er det en engelsk Xp version (en firma PC ordning), som ikke har fået en eneste opdatering da den kun har været koblet med 56K modem.
hvad med windows firewall, er den deaktiveret ? Klik på start > kontolpanel > Netværksforbindelse > h-klik på forbindelsen, klik på faneblad Avanceret - fjern flueben i firewall og klik ok. Er der Norton firewall installeret ?
Ja, det kan den - gælder også på netværk (Lan) Kort beskrivelse af firewall: Du kan betragte en firewall som en barriere, der kontrollerer data (kaldes ofte trafik), som kommer fra internettet eller et netværk, og derefter enten afviser dem eller lader dem få adgang til computeren.
Men er du sikker på routeren er konfigureret rigtig og giver adgang til nettet for den pc?
ja var selv lidt i tvivl om router var sat korrekt op. Så jeg tog den med hjem, hr nøjagtig samme kabelmodem og et trådløst netværk.
Jeg puttede routeren på modem (uden ændringer) og kort tid efter var mine maskiner på nettet, det virkede bare med det samme. router får tildelt adresse af modem og alle maskiner får adresse af router, så det spiller bare hos mig men ikke hos ham ???, så det må være hans XP der gør knuder.
Hvilket abonnement har han ? Webspeed ? Hvis ja, har han aktiveret forbindelsen ? Har du været på routeren og checket at den får en ipaddresse af kabelmodem'et ?
Sætte routeren til og vente til lysene har stabiliseret sig. Starte computeren op og vente til det trådløse netværk siger der er forbindelse. køre en ipconfig i en dosprompt for at se om den får en addresse af routeren. (en 169.256.?.? er ikke en gyldig ipaddresse i denne sammenhæng) Pinge disse addresser i dosprompten: ping 130.57.4.27 ping www.novell.com kommer der svar fra begge er der hul igennem og du kan så prøve at starte internet explorer'en op. Gå evt i Funktioner | internetindstillinger | Forbindelser, og sæt at den aldrig skal ringe op. Klik også Filer og check at der ikke er vinget af i Arbejd offline.
Det er også værd at vide, at modemet husker alle lærte mac adresser indtil det genstartes. Så hvis udbyderen har sat en begræsning på én adresse, skal modemet genstartes hver gang en ny enhed kobles på..
Hej jeg har selv mit net koblet som dit og har haft samme problem, løsningen for mig var at routerens Ip adresse ikke var i samme range som den Ip som blev tildelt routeren fra kabelmodemet I mit tilfælde var kabelmodemet Ip f.eks 10.18.x.x og routerens var 192.168.x.x jeg fandt så ud af at hvis jeg ændrede routerens Ip til 10.18.x.xx så virkede det og har virket siden håber du forstår min lille vejledning er nok lidt snørklet da jeg ikke selv er så meget inde i det med Ip adresse.
Ikke helt sådan på min router er standard Ip adressen F.eks 196.168.1.1 den har jeg så ændret så den ligger i samme range som den ip som kabelmodemet har altså f.eks 10.18.0.1 skåret lidt ud i pap :o)
Kabelmodemet ip er f.eks 10.18.0.1 så skal routerens ip være f.eks 10.18.0.2 og du skal vælge dhcp i routeropsætningen så kan de snakke sammen. I mit tilfælde var standard at kabelmodemet havde 10.18.0.1 og routeren 196.168.1.1 altså slet ikke samme range om det er det samme i dit tilfælde kan jeg ikke sige men det er da værd at tjekke.
Har du tjekket om IEEE802.xx er slået til? Det kan sikkert ikke køre hvis det er ikke hos mig i hvertfald :o)
Åben kontrolpanel klik på netværksforbindelser, højreklik på trådløse netværksforbindelser, vælg egenskaber vælg fanbladet trådløse netværk, klik på knappen konfigurer "ved tilgængelige netværk",klik på fanbladet godkendelse, fjern fluebenet ud for IEEE802.xx
er netop hjemkommet fra kollega. Jeg fik det op og køre og det var som rebecca beskrev, et problem at WAN og LAN siden i router ikke lå i samme "range"
WAN havde 10.16.x.x og LAN default i router 192.168.x.x
Med det samme jeg ændrede LAN siden til samme range som WAN = 10.16.x.x og restartede router kom maskine på nettet
Så Rebecca tak for hjælpen. Hvis du lige sender mig et "svar" kan jeg give dig points
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.