20. oktober 2004 - 10:15Der er
5 kommentarer og 2 løsninger
Windows 98 fejlsikret tilstand
Jeg har en kammerat der kun kan starte sin computer op i fejlsikret tilstand. Hvis han starter op normalt eller rettere sagt prøver, så stopper den før den kommer ind i windows og skriver noget med:
At windows ikke kunne startes på grund af en mdsi/ndsi fil..
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Som allerede nævnt kan det være en fejl på din HDU. Kan du starte op i fejlsikret med F8? Forsøger den at boote fra netværk?
Lyder lidt som en geninstallation. Hvis fejlen opstår igen, er det nok en fysisk fejl på disken eller din L2 cache.
Synes godt om
Slettet bruger
20. oktober 2004 - 10:44#3
Fjern alle unødvendige kort (netværk - lyd - etc)og se om det ikke hjælper, hvis det hjælper så monter et kort ad gangen igen start maskinen og du finder synderen. Bemærk! mus og tastatur bør også mistænkes
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.