Når jeg sætter en ekstern HD box til USB 2,0 porten, kommer den med denne fejlmeddelse : Windows- Forsinket skrivning mislykkeds. Windows kunne ikke gemme alle data for filen J:\$Mft.Data er blevet mistet. Denne fejl kan skyldes en fejli din computerhardware eller netværksforbindelse. Prøv at gemme filen et andet sted. Jeg kan nogle gange godt overflytte 200-300 mb, men det er også toppen, så cutter den. Jeg kører XP pro, med servicepack 1, og opdaterede drivere til mit Asus K8V SE Deluxe bundkort. Jeg har prøvet med 2 forskellige harddiske.
Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.
Er det en ekstern bok til 2½" harddiske ? Jeg tænker lidt på at nogle af disse kan fejle hvis de ikke kan trække nok strøm fra USB porten. I de tilfælde skal man bruge den medfølgende "strømtyv", der kan trække strøm fra en anden port.
Se bort fra kommentaren hvis det er en 3½" harddiskboks, da de altid har ekstern strømforsyning.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.