Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.
Det er en elendig kode, du bruger - men problemet opstår formodentlig kun ved, at du åbner dokumentet og checker. Skriver du 10 linier i træk, er der sikkert ingen tomme liner. Så åbner du dokumentet checker - og når du efterfølgende skriver linie 11, er der et 'hul' før denne. Er det korrekt?
Ikke før, jeg kender problemet :) Er problemet, at du selv sætter en linie ind, der slutter med et linieskift - eller opstår problemet, som jeg beskrev ovenfor?
Hvad skal du bruge det til? Skal dokumentet af og til åbnes i f.eks. Notepad - og derefter bruges igen? Eller er det et dokument, du downloader og åbner. Eller åbner du det via kode på serveren - og bruger data derfra?
Jamen, så er der jo ingen grund til at lave noget om. Hvis det hele foregår på serveren - og mellemrum kun opstår, når du downloader/åbner/uploader filen - kan du bare lade være med det. Alternativt, skal du bare sikre dig, at der ikke er en tom, blank linie i bunden af dokumentet, før du save'er og upload'er. Det er nemlig derved, problemet opstår. Det er dig selv, der kommer til at lave den tomme linie ved at åbne og save dokumentet ;o)
dette virker hos mig, indsætter og sletter som forventet
<?php function removeLine($filename,$number) { $lines = file($filename); $f = fopen($filename, "w"); $x=0; while (list($key, $val) = each($lines)) { if( ++$x != $number ) // hvis det ikke er linie nummer $number fputs($f, $val); // så skriv den } fclose($f); }
Nej bojo, nu er du tilbage i en gabende langsom kode, der er helt unødvendig :)
mysitesolution >> det mellemrum _er_ noget, du selv stopper i filen. Den kode, du har skrevet, _kan_ ikke lave det mellemrum. Du skal lede efter fejlen et andet sted i din kode, for det er ikke i denne kode, den opstår.
jep.. bojo opret svar :) bruger din kode ( dog ikke slet koden, da den ikke virker, eller dvs. det nok bare er et $number + 1 eller - 1 man skal lave )
er måden at gøre det på - og den sætter netop et linieskift i slutningen, præcis som den skal. At du så fik ekstra linieskift, kunne kun handle om, at du selv introducerede det ... enten ved at indsætte det via den streng, du indatte, eller ved at lukke dokumentet op i en editor. Det skrev jeg for 36 (seksogtredive ...!) indlæg siden. At du skifter 'a' ud med 'w', viser du bør læse lidt om PHP's fil-funktioner.
Desuden blev jeg ikke det fjerneste sur. Jeg kender blot måder, jeg hellere vil spilde tid på :)
"Alternativt, skal du bare sikre dig, at der ikke er en tom, blank linie i bunden af dokumentet, før du save'er og upload'er. Det er nemlig derved, problemet opstår." <- hmm ;)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.