26. oktober 2004 - 21:31Der er
20 kommentarer og 3 løsninger
Hvor meget kan en brænder klare at brænde af gangen?
Hey
Jeg sidder og tænker lidt på hvor meget en brænder kan klare at brænde i træk. Kan den f.eks klare at brænde 100cdér a fuldt ud 700MB per cdér?
Har regnet ud af hvis min brænder tager ca 10min om at brænde 700MB per cd og den skal brænde 90cdér så ville det tage 15timer plus det, det ville tage at skifte cd og finde det næste man skal brænde.
(90cd*10min=900min/60min i timen=15timer)
Men kan den klare dette at brænde i træk? Tænker på at den måske ikke kan klare det i den "dims" den brænder med at den ikke kan klare at bare køre og køre og brænderen evt kan blive for varm og alt sådan noget.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Jeg vil tro det havde noget at gøre med hvor varm den bliver. Min bliver rimelig varm bare af et par stykker (men det kan den selvfølgelig holde til!) men det lyder af mange CDER :) Jeg vil tro at den vil blive utrolig varm, med det resultat at der _måske_ kunne brænde noget af (bogstaveligt talt :) Hvis det var mig ville jeg nok tage kabinettet af så det fik mere køling også ville jeg nok holde lidt pauser ind i mellem :) Just my 16 $
Hehe... Tja mange cdér det har du ret i. Har nogen okay store køler i kabinettet. Men ved ikke om det er nok. Jeg har en 8 gange speed. Hvor meget tid ville i tro jeg kunne skære af ved at købe en nyere/støre brænder?
Ville nok spare en del hvis du nu havde en med 5-6 gange så meget hvilket ikke er helt ved siden af , bortset fra du skal ud at investere lidt :) Men kan du ikke bare tage den stille og roligt også holde nogle pauser og sådan. Tjek evt din computer for varme løbende, mens du gør det. Det kan du gøre med et program ;)
Okay det program har jeg hørt om. Omkring at invister. Så er det da vist ikke det helt ville mere da de er rimmelige nede i pris på edbpriser.dk Men hvor meget tror du det ville formindske tiden?
Men hvis nu jeg har køber en 52 speed brænder. Hvor meget kan jeg så brænde med max uden at det går ud over kvalitetten? og ville den kunne holde til at brænde 90cdér med fuldt ud 700mb per cd?
Håber der er nogen der kan hjælpe mig med at afklare mit problem!
Har lige et lille indskud; Husk at du skal have nogle cd'er som fx kan holde til at blive brædnt med 52x. Hvis du får fat i nogle dårlige nogle som fx kun kan brændes med max 16x så er du jo lige vidt...
Arh ja det havde jeg ikke lige tænkt på. Når det er man smækker en cd i og brænder den med f.eks 52 speed og cdén kun kan f.eks brænde med 24 speed. Skal man så instille brænder selv til 24 eller gør den det selv?
Jeg havde tænkt mig at købe sådan et cd tårn som man køber hos calle´s menner jeg det hedder. Der nede i tyskeland hvor man køber 200cdér i et tårn for 200kr mener jeg det er. Eller er det en meget dårlig løsning.
for at lige runde af på det. Så kan den godt brænde det ud? uden at den ville tage skade eller gå i stykker? Altså bare at jeg tager det stille og roligt
hehe... arh mon ikke det går... det er jo dig der har skrevet mest.
men jeg kan da fortælle at jeg tog de omkring 90 cdér på to dage og det gik fint. siden da har jeg nok rundet yderliger ca 170 cdér af 5 omgange. og drevet virker stadi... så det er jo fint.
ps. det er ikke fordi at jeg brænder til folk. er simpelhen bare ved at brænde alt hvad jeg har samlet gemmen tiden ud på cdér da jeg ville tømme mine diske
Okay det er sku også en god idé. Okay er glad for at det holdte til det så ... :)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.