Avatar billede googolplex Novice
30. oktober 2004 - 01:07 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Dele ejerskab af domænenavn

Er det muligt at dele ejerskabet af et domaene (www.domaene.dk) mellem to private personer, eller er man nødt til at oprette et firma og registrere det der for at blive lige stillet mht. rettigheder ?
Avatar billede perj Nybegynder
30. oktober 2004 - 01:28 #1
Ved det ikke, men måske kan du finde svaret her hvor man har ansvaret for domaener i DK.
http://www.dk-hostmaster.dk/dkhostcms/bs?action=cmsview&language=da&
Avatar billede buran Nybegynder
30. oktober 2004 - 15:01 #2
Det står man selv være en person, en virksomhed eller en organisation, for at kunne eje et domæne.
Men en mulighed kunne være at en ene af jer køber domænet, også skriver en fuldmagt eller kontrakt til den anden. Ejerskabet er så ikke delt, men jeg vil tro I er lige stille hvad angår rettigheder til domænet. Men jeg er ikke sikker.
Avatar billede googolplex Novice
03. november 2004 - 01:19 #3
Jeg spurgte selv DK-hostmaster og de sagde at det ikke var noget problem at dele registreringen af et domæne.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester