Avatar billede whizzper Nybegynder
31. oktober 2004 - 10:49 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Video Redigerings program

Hej...

Jeg skal til at lave en opgave i skolen, og er igang med at lave en .avi film..!

Hvilket program skal jeg bruge for at redigere filmen i?
Programmet skal kunne meget..!
Avatar billede Slettet bruger
31. oktober 2004 - 13:19 #1
hvad mener du med at redigerne .. mener du konverter ? sætte subs på ? klippe osv . så kan du bruge virtualdub som er gratis ... link http://www.virtualdub.org/ du kan også bruge windows movie maker... forholdsvis let program ligesom virutaldub  ... jeg vil anbefale virtualdub..
Avatar billede Slettet bruger
31. oktober 2004 - 13:21 #2
Avatar billede killifish Nybegynder
31. oktober 2004 - 13:58 #3
Virtualdub kan jo ikke redigere film. :o)

Adobe Premiere er lige til at gå til, og der er rigtig mange features. Det er desværre også ret dyrt.

Quicktime Pro er et rigtigt godt og billigt program (300,-) når du skal have konverteret din video til andre formater/codecs. Du kan redigere en smule i Quicktime Pro, men det er ikke det vilde. Du kan fint lave klip og arbejde med tekst og sprites, men overgange kan du ikke bruge.
Avatar billede killifish Nybegynder
31. oktober 2004 - 14:02 #4
Så er der naturligvis iMovie (til Mac) og Movie Maker (til Windows). Begge er udmærkede programmer der kan det de skal. Du kommer rigtigt rigtigt langt med iMovie og Quicktime Pro.

Det kommer naturligvis an på hvad du mener når du siger at programmet "skal kunne meget". Det er selvfølgelig afhængigt af hvilken type film du vil lave, men generelt så opnår du et bedre produkt ved at holde dig til nogle få ting: klip, cross-dissolve, fade og en ekstra audio-kanal. Mere behøver du ikke for at lave et rigtigt godt produkt)
Avatar billede killifish Nybegynder
03. november 2004 - 11:12 #5
Fik du hjælp nok, eller hvad?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester