Avatar billede s_f Nybegynder
02. november 2004 - 19:46 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

TeamSpeak server

Ved ikke om det er den den rigtige kategori, men skriver det aligevel her.

Jeg forsøger at få min teamspeak server op at køre igen, uden held. Jeg har købt ny router med indbygget firewall, og jeg mistænker den for at være mit problem. det er en --> http://www.trendnet.com/products/TW100-BRF114.htm

Jeg har åbnet de porte der nu skal åbnes, fx 8767 - har prøvet at slå firewall fra i routeren, og har prøve at sætte DMZ til i routeren, ligemeget hjælper det..

Problemet ligger i at folk nogle folk ikke kan connecte, (meget mystisk) de kommer kun lige ind og kan se server navnet, og så får de timeout, andre connecter uden problemer.

Nogle idéer??

vh Steffen
Avatar billede s_f Nybegynder
02. november 2004 - 19:49 #1
Faktisk så tror jeg, at alle der ikke kobler direkte op på nette ( fx igennem en router) ikke kan connecte - bare en lille idé, men hvad gør jeg ved det?
Avatar billede zyklone Nybegynder
02. november 2004 - 21:45 #2
Jeg tror ikke at problemet ligger hos dig.
Spørg dem som ikke kan komme på, om de har åbnet deres port i Routeren.
Jeg kan f.eks ikke selv komme på andres TS server hvis jeg ikke selv har åbnet for den rigtige port i min Router (Zyxel 650R)
Ellers kan det være deres firewall der skal godkende TS.
Avatar billede s_f Nybegynder
03. november 2004 - 07:42 #3
Er det så de samme porte clienten skal åbnen, som TS server også bruger?
Avatar billede s_f Nybegynder
04. november 2004 - 18:52 #4
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester