05. november 2004 - 12:17Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Fejlhåndtering af mail()
Kan man på nogen måde tjekke, om mail() faktisk afsender den mail, som skal sendes eller om der kommer fejl? Jeg har prøvet af skrive rent volapyk i en E-mail adresse, men der sker ikke andet end at der selvfølgelig ikke er nogen som får nogen mail. Jeg er ved at lave en log over afsendte mails og ville selvfølgelig også gerne have et lille flag med om hvor vellykket afsendelsen er, men PHP er og bliver mit "andet hovedsprog".
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er ret mystisk. Kan nogen forklare dette: if (mail("xxx@xxx.dk", "xxxxxx", $mail)){ print "Afsendt"; } else{ print "Fiasko"; }
Det underlige er, at den skriver 'fiasko', når jeg bruger en gyldig adresse og den faktisk afsendes. Hvis jeg laver domænenavnet om til noget vrøvl, skriver den 'afsendt'!
Metoden ser ud til at virke, men jeg har prøvet flere gange, og resultatet er simpelthen modsat, betingelsen giver true, når der er fejlog false, når det virker. Hvorfor mon eller er det bare sådan????
Warning: mail() [function.mail]: SMTP server response: 550 <mcjffjignfgudodetox@buksfgdhghsfevand.dk>: Recipient address rejected: Domain not found in E:\phps\a3.php on line 8
hmortensen du må også gerne lægge et svar og indtil videre går jeg ud fra at true betyder fejl. Hvis nogen finder en forklaring, kunne det være interessant at høre om. Jeg har en anden løsning på en chili asp server, hvor smtp objektet virker fantastisk godt og laver fejl, hvis adressen er forkert eller ikke findes. Men der er ikke asp på dette webhotel.
På mit webhotel (Linux / safe_mode) returnerer den osse true uanset hvad. At din ligefrem virker omvendt er jo noget forunderligt, men dog anvendeligt ;o)
mail()-funktion er en meget simpel funktion, som er fint hvis man vil noget meget simpelt.
Hvis man ønsker mere kontrol over hvad der sker, så kan jeg anbefale at bruge Mail-pakken fra Pear. Jeg er kun én enkelt gang været i en situation, hvor den ikke kunne det, jeg havde brug for. (I den situation endte jeg med at starte fra bunden med rå TCP-sockets.)
Tak til alle. Jeg forsøge også at sætte afsender på, det er lige nu en default afsender. Alle har fortjent point.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.