Avatar billede krukken Mester
13. november 2004 - 12:27 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Internethandel hos bob.dk

Hej,

Jeg vil meget gerne høre hvor mange andre der har meget dårlige erfaringer med at handle med internet firmaet bob.dk?

De har nemlig både snydt mig, og kostet mig omkring 1000kr nu.

Er der nogle som kender nogle steder på nettet hvor man kan anmelde dissen ting?
Avatar billede kalp Novice
13. november 2004 - 12:29 #1
Det er en dansk side... så gør man bare som var det en helt normal fysisk butik!
Avatar billede krukken Mester
13. november 2004 - 12:31 #2
Problemet er at jeg har købt over nettet. Og jeg kan ikke bare tage over til dem da de ligger langt være hvorfra jeg bor.
Avatar billede kalp Novice
13. november 2004 - 12:32 #3
har du ringet til dem?
for hvis de ikke gider give dig dine penge tilbage så behøver du jo ikke tage hen til dem for at melde det.
Avatar billede krukken Mester
13. november 2004 - 12:35 #4
Jeg har prøvet at ringe til dem - men for det første går det over en timer inden de tager telefonen, og for det andet så kan man ikke stole på de oplysninger de giver en. Det er endnu et af de klage punkter jeg har på dem.

Det jeg leder efter er ligeså meget et site hvor man kan anmelde dem ved at fortælle ens historie, så andre kan læse den.
Avatar billede kalp Novice
13. november 2004 - 12:40 #5
Avatar billede Slettet bruger
13. november 2004 - 14:05 #6
Du kan anmelde dem til forbrugerstyrelsen eller hvad de nu lige hedder http://www.fs.dk/. Men butikken bærer e-mærket så de har jo forpligtet sig til at overholde visse regler (http://www.e-maerket.dk) så hvis det er noget med at du har bestilt men ikke fået dine varer kan du jo trække din betaling tilbage.
Avatar billede nce Novice
13. november 2004 - 14:34 #7
Jeg bestilte et trådløst netværk til min søster gennem bob.dk, og der var ingen problemer
Avatar billede rkhdk Nybegynder
13. november 2004 - 16:48 #8
Hvis du har betalt med dankort/visa, og de har trukket pengene men du ikke har fået varene, så kan du få banken til at trække penge tilbage.
Banken kræver selvfølgelig at der er en god grund til at føre penge tilbage og du har prøvet at kontakt forhandleren, ect.
Avatar billede kalp Novice
03. januar 2005 - 22:38 #9
Husk  at lukke spørgsmålet her
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester