Avatar billede EIHP Juniormester
16. november 2004 - 20:40 Der er 14 kommentarer og
1 løsning

deling af drev på network i linux?

Hvordan deler jeg en mappe eller en hel hdd i linux suse??? I windows skal jeg jo bare højreklik på drevet.. men det kan jeg ik i suse :(
Avatar billede oz2kas Nybegynder
16. november 2004 - 23:08 #1
der er flere forskellige måder at gøre dette på.

et par kunne være:

til windows klienter: samba. Se i /etc/samba/smb.conf isåfald at du har samba inde.

til Unix, Linux, BSD etc.: NFS. /etc/exports hvis det er installeret.

:-)
Avatar billede Slettet bruger
17. november 2004 - 08:50 #2
Windows -> Linux SPC http://winscp.sourceforge.net/eng/
Linux ->http://home.worldonline.dk/helgec/samba.html, du skal disable "firewall" på XP når du bruger Samba
Avatar billede Slettet bruger
17. november 2004 - 08:52 #3
Windows -> Linux SPC http://winscp.sourceforge.net/eng/
Linux -> Windows Samba http://home.worldonline.dk/helgec/samba.html, du skal disable "firewall" på XP når du bruger Samba
Avatar billede EIHP Juniormester
19. november 2004 - 14:39 #4
Helgec: Konsolen siger at filen ikke findes.. /etc/rc.d/init.d/smb...
Avatar billede Slettet bruger
19. november 2004 - 17:24 #5
"Helgec: Konsolen siger at filen ikke findes.. /etc/rc.d/init.d/smb..."
Hvad med lige at læse den anvisning jeg har givet dig det fremgår vist nok at du skal bruge en anden kommando til nyere SuSE versioner
Avatar billede EIHP Juniormester
20. november 2004 - 00:39 #6
Jeg ville jo nok ik skrive, vis det ik var fordi jeg ik også havde brugt den anden vel? Den virker hellere ikke..
Avatar billede Slettet bruger
20. november 2004 - 00:49 #7
Kære ven
Jeg ved ikke hvad du ville eller ikke ville, jeg har bare sat så mange Samba servere
op så jeg ved at hvis du gør som jeg har skrevet så virker det
Avatar billede EIHP Juniormester
20. november 2004 - 12:32 #8
Så forstår jeg ik, hvorfor det ik virker? kan jeg muligvis ik ha samba installeret???
Avatar billede Slettet bruger
20. november 2004 - 12:56 #9
Ja det var et godt spørgsmål, men det kan jeg li´som ikke besvare det er jo dig der er ham der kører det der
Du skriver det er SuSE, det skulle vel ikke være SuSE 9.1 som har været til fri download ??
Avatar billede EIHP Juniormester
20. november 2004 - 13:21 #10
9.2 står der på cden... men jo... kan du ik bare få vnc adgang og så ordne det? :o) så vil jeg lig 150 points oven i...
Avatar billede Slettet bruger
20. november 2004 - 14:09 #11
Skal dit svar forstås som at det er en cd du har downloadet fra SuSE og som du mener er 9.2 ?
Hvis det er tilfældet så er det forklaringen på dit problem fordi den Cd som SuSE har til fri download er en barberet home edition, det betyder at du selv skal downloade og i mange tilfælde compile de programmer du vil installere. Det er også rimeligt enkelt men det kræver jo at man ved i hvilken rækkefølge du skal gøre det
Vi skal først finde ud af om det er SuSE 9.1 eller 9.2 du har downloadet jeg mener ikke at 9.2 har været til fri download så prøv at sende mig linket du har downloadet fra så finder jeg ud af det, for vi er vel enige om at det er et installeret system du har og ikke en "eval-cd" ?
Hvis du vil køre VNC kræver det 2 rpm filer som er lidt svære at finde men jeg kan maile dem til dig.
Jeg har et ærinde nu men er tilbage kl 15:00 ca.
Avatar billede Slettet bruger
20. november 2004 - 14:13 #12
Nu ser jeg at du mener at jeg skal ordne det på din computer via VNC ja men det var da en mulighed
men så må du jo sende ipadresse + passwd til mig du kan gå ind på http://www.goggle.dk og sende det til Webmaster men først efter kl 15:00
Avatar billede EIHP Juniormester
20. november 2004 - 16:43 #13
Okay.. men jeg sender nu bare min msn adresse.. så kan du lige tilføje mig, da jeg gerne vil vide præcis hvornår du roder inde på den..
Avatar billede Slettet bruger
20. november 2004 - 16:47 #14
Jeg aner ikke en disse om msn du kan sende mig din mail adresse som beskrevet ovenfor så kan du få mit telefonnummer og så kan du ringe, hele mollevitten bør ikke tage mere end 10 minutter
Avatar billede EIHP Juniormester
25. november 2004 - 17:04 #15
hmm.. tja.. inden vi går for meget i gang, har jeg tænkt lidt over det... Hvor kan jeg finde den version af suse, der ik er skærpet????
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester