PHP Spørgsmål
Jeg har aldrig rørt ved PHP, men nu er jeg blevet tvunget til det (hvis jeg vil have min hjemmeside til at virke).Sagen er, at jeg gerne vil have nyheder fra DR hevet ind på min side via RSS-teknologien. Til det har jeg fundet følgende side:
http://jade.mcli.dist.maricopa.edu/feed/index.php?s=download
Herinde kan jeg indsætte linket http://www.dr.dk/nyheder/html/nyheder/rss/ (under "build", og jeg får en kode ud som virker fint hvis jeg indsætter den. Men nu vil jeg imidlertid gerne have tingene til at ske på min egen server. Dertil har jeg hentet de filer jeg skal bruge på ovenstående hjemmeside, og forsøgt at modificere i dem.
Min hjemmeside ligger på: http://peachmelba.1go.dk/ Jeg har givet fulde rettigheder til alle filer og mapper, så det burde være muligt at hive dem ned og kigge i dem.
Hvis jeg på siden http://peachmelba.1go.dk/feed/build.php prøver at genere en kode virker dette ikke, men der er et "Test/debug" link derinde. Resultatet kan ses her: http://peachmelba.1go.dk/feed/feed2js.php?src=http%3A%2F%2Fwww.dr.dk%2Fnyheder%2Fhtml%2Fnyheder%2Frss%2F&chan=n&num=6&desc=0&date=n&targ=n&html=y
Hvis der er nogen der kan modificere filerne for mig, og evt. maile dem til thorsen@edb.dk vil jeg være meget meget glad.
