Avatar billede mutantx Nybegynder
21. november 2004 - 19:31 Der er 5 kommentarer

PC lukker ned

Jeg har lige købt Acer Athlon XP 3000 computer i bilka. Computeren indeholder Windows XP Home. Computeren kører fint lige bortset fra, at den lukker ned, helt af sig selv, genstarten og beder mig om at sende en fejlrapport. Jeg var i kontakt med en engelsktalende supportmedarbejder fra Acer som guide mig igennem en ny installation af XP. Men stadig samme problem. Jeg har opdateret windows og Norton antivirus. Jeg har tjekket computeren for løse ledninger og installationen men uden at kunne finde nogle fejl. Jeg har fået at vide at man skal forvente at skulle opdatere winows XP nogle gange med forskellige filer men kan det være rigtigt at den bare lukker ned??? og hvad kan være løsningen på dette problem???
Avatar billede fixxxer Nybegynder
21. november 2004 - 19:33 #1
Sansynligvis et hardware problem (motherboard, cpu eller ram)
Har haft sådanne problemer med et Soltek motherboard, skiftede det til et andet og har ikke haft nogen problemer siden..
Avatar billede japping Nybegynder
21. november 2004 - 20:11 #2
Hvis du lige har købt PC'en og den ikke virker er det bedste, at du straks tager den med hen til butikken hvor du købte den. Her skal du så forklare dem problemet og få DEM til at ordne problemet for dig.

Du kar købt en PC med programmer installeret, derfor SKAL den også bare virke når du starter den. Sørg nu for at henvende dig med det samme, ellers kan sådan en sag trække ud.
Avatar billede fixxxer Nybegynder
22. november 2004 - 01:46 #3
Er helt enig med japping.. Desuden er det ikke første gang at jeg har hørt at der er problemmer med de tilbuds pc'er Bilka sælger, men det er selvfølgelig ikke sådan at alle deres pc'er er sådan - tror egenlig bare at "risikoen" er større :-)
Avatar billede koehler Nybegynder
22. november 2004 - 10:32 #4
"risikoen"!? De tilbuds pc'er bilka sælger er ligeså gode som dem du køber et hvert andet sted (merlin osv.) fælles er at de ikke selv samler dem, men får dem leveret, og at de INTET ved om noget som helst (Næstved) :P

men det er sikkert forskelligt hvad man siger til den påstand, da nogen jo har gode/dårlige erfaringer med forskellige forhandlere! som at jeg ALDRIG ville købe, sågar tage imod en Amitech computer!
Avatar billede backside Nybegynder
20. februar 2005 - 15:06 #5
Husk at lukke.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester