Avatar billede zaittam Nybegynder
22. november 2004 - 16:25 Der er 7 kommentarer og
11 løsninger

Spørgeskema - Projektopgave

Hvis i er rigtig gode ved mig, bruger i lige 2 minutter på at udfylde det her spørgeskema omkring afhængighed af computere. Skal bruge det i min projektopgave på skolen.

På forhånd tak.

http://zaittam.dk/projekt/
Avatar billede bb_maze Nybegynder
22. november 2004 - 16:29 #1
Så har jeg svaret :) Der burde dog nok have været flere valgmuligheder i det sidste spørgsmål...

Hygge
Avatar billede kalp Novice
22. november 2004 - 16:40 #2
jeg har også svaret nu...
Avatar billede espersen Novice
22. november 2004 - 16:42 #3
Besvaret : enig med maze om at vi kan bruge pc/laptops til forskellige ting
(programmere, spille, arbejde osv.)
Avatar billede jonmh Nybegynder
22. november 2004 - 16:48 #4
besvaret! mener også der skulle være flere muligheder i den sidste, samt muligheden for at vælge mere end én ting
Avatar billede koehler Nybegynder
22. november 2004 - 16:53 #5
done :D men burde mene det skulle være tid foran computeren ud over arbejdet :) eller!?
Avatar billede djmaster Nybegynder
22. november 2004 - 16:54 #6
Yes.. Sådan :) Enig med de andre omkring sidste spørgsmål
Avatar billede exp Juniormester
22. november 2004 - 17:04 #7
koehler >>
Har samme spørgsmål... så jeg har taget som udgangspunkt at arbejde skal indregnes.
Avatar billede 5floor Nybegynder
22. november 2004 - 17:31 #8
Hej.
På hvilket niveau skal dette spørgeskema anvendes?

Jeg syntes generelt at dit ordvalg er uhensigtsmæssigt, især i den indledende tekst.
Dine spørgsmål er meget brede(jvf. de andres kommentarer) og jeg kan på ingen måde se hvilke konklusioner du skal kunne drage på baggurnd af dette skema.
Du benytter åbne spørgsmål men giver ikke mulighed for uddybende forklaringer (fx. "er du afhængig af compuetere?" - hertil kunne jeg så fx sige, ja hvis afhængighed er 2sek. brug om dagen, nej hvis det kræver 20 timer, skal man kun arbejde for at være afhængig, skal man kun spille osv...) Derimod kan du sagtens bruge din måde at opstille skemaet på når du fx spørger(med lukkede spørgsmål): "hvor mange penge bruger du i måneden på computerudstyr?".
Ydermere, hvilket nærmest må fremstå som et uomtvisetligt krav til spørgeskemaer, mangler du info om respondenten - alder, køn, beskæftigelse.

Nå, men håber du får skrevet en god rapport. Måske du kan bruge disse tanker til lidt selvkritik i selve opgaven.

Mads
Avatar billede hpo Nybegynder
22. november 2004 - 18:15 #9
besvaret - synes som 5floor også at du burde spørge til såkaldte demografiske oplysninger - i sær når du stiller familierelaterede spørgsmål, så er der altså forskel på om man er "far" i huset, eller om man er familiens "lillebror".

Men held og lykke med opgaven.

/hpo
Avatar billede kasper_knaldperle Nybegynder
22. november 2004 - 19:47 #10
Besvaret!!!
Til 5floor!!! Jeg er til dels ganske enig med dig, men det er da spørgeren der stiller spørgsmålene. Vi skal da ikke komme med kritik og forslag til hvordan HANS spørgeskema skal se ud. Der går sandsynligvis nogle tanker bag, og man gå ud fra at spørgeren har tænkt over spørgsmål og svarmuligheder.
Avatar billede 5floor Nybegynder
22. november 2004 - 22:21 #11
Til Kasper_knaldperle.
Det var min hensigt at give konstruktiv feedback på hans spørgeskema, kritik han så kan vælge at tage til sig eller ej. I enhver form for dataindsamling SKAL man stille sig kritisk over for de resultater man baserer sine konklusioner på. Hensigten med mit indlæg var at fokusere derpå.
Men selvfølgelig bestemmer han selv hvilke ting han vil spørge om og hvordan skemaet skal opstilles - ingen tvivl der.
God aften,

Mads
Avatar billede jes_petersen2 Nybegynder
22. november 2004 - 22:27 #12
"Er du afhængig af computere"?
Jeg vil vove den påstand, at stort set alle mennesker - i hvert fald os, der er aktive på arbejdsmarkedet - på et eller andet niveau er afhængige af computere. Ikke på "addicted"-måden, men i den forstand, at den hverdag, vi lever, ikke ville fungere på samme måde, hvis ikke vi i en hel masse sammenhænge havde computere til at løse opgaver for os.

Derfor er det et kryptisk spørgsmål, som meget nemt kan misfortolkes i forhold til det, jeg forestiller mig, opgaven drejer sig om.
Avatar billede ravnemor Juniormester
22. november 2004 - 23:31 #13
Done
Avatar billede ravnemor Juniormester
22. november 2004 - 23:36 #14
Ups må også hellere lægge svar så...
Avatar billede therevelation Nybegynder
23. november 2004 - 02:55 #15
hermed udfyldt.
Avatar billede zaittam Nybegynder
23. november 2004 - 06:47 #16
jes_petersen - Spørgsmålet skulle forstås på begge måder.

5floor - Jeg er glaf for din kritik, men da jeg ikke (Uden at miste mine nuværende svar)  kan ændre i spørgsmål eller svarmuligheder, valgte jeg da jeg så din kommentar at lade det ligge. Jeg vil nok kritisere mig selv for det i min rapport.

Og tak til alle der har deltaget!
Avatar billede kalp Novice
03. januar 2005 - 23:15 #17
Husk at lukke spørgsmålet
Avatar billede ravnemor Juniormester
04. januar 2005 - 23:22 #18
Lægger også lige svar så når i andre har gjort det :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester